Jeśli ze spłuczki kapie woda, należy działać szybko. W przeciwnym razie spowoduje to wzrost kosztów i, w najgorszym przypadku, uszkodzenia, takie jak te spowodowane przez nieszczelną pralkę. Nie należy jednak wpadać w panikę, ponieważ przyczynę można zazwyczaj szybko znaleźć. W tym artykule dowiesz się, jaka ona może być i co zrobić, gdy cieknie spłuczka!
Jeśli po spłukaniu woda nadal spływa, jest to zwykle spowodowane cieknącą spłuczką. Oznacza to, że do mechanizmu spłukującego wkradła się niewielka usterka, która może mieć poważne konsekwencje. Jeśli kapanie nie zostanie zatrzymane i przerodzi się w mały strumień, można stracić nawet do 100 litrów wody dziennie. Aby zapobiec stałemu wzrostowi kosztów wody, należy jak najszybciej usunąć problem!
Problem cieknącej spłuczki może objawiać się na dwa sposoby:
- Spłuczka kapie do środka: w tym najczęstszym wariancie występuje ciągłe kapanie wewnątrz muszli klozetowej, które może przekształcić się w mały strumień. Jeśli woda kapie w sposób ciągły, a nie tylko po spłukaniu, oznacza to, że dopływ wody został uszkodzony.
- Spłuczka kapie na zewnątrz: jeśli woda nie kapie do toalety, zdecydowanie należy działać szybko, ponieważ może spowodować poważne uszkodzenia! Oczywiście pierwszym krokiem w tym przypadku jest podstawienie wiadra lub miski.
Jeśli spłuczka w toalecie cieknie, może to mieć różne przyczyny – jedną z najczęstszych jest kamień. Dzieje się tak, ponieważ twarda woda powoduje tworzenie się kamienia na ważnych elementach spłuczki, co ostatecznie blokuje jej mechanizm. Jeśli na przykład ramię pływaka ulegnie zwapnieniu, nie będzie już w stanie zapewnić prawidłowego zamknięcia zaworu. W rezultacie woda przepływa nieprzerwanie do spłuczki, a stamtąd do toalety.
Problem ten można łatwo rozwiązać poprzez odkamienianie pływaka i całej spłuczki. W tym celu należy wyjąć pływak i umieścić go w wodzie z octem na dwanaście godzin. Wlej kilka litrów octu do spłuczki, aby usunąć kamień również z innych elementów.Ze spłuczki cieknie woda: uszkodzona uszczelka.
Uszkodzona uszczelka w toalecie może również powodować kapanie. Mechanizm spłukujący podnosi się, aby woda mogła spłynąć do muszli. Jeżeli jego uszczelki ulegną zniszczeniu, będzie przepuszczał wodę. W takim przypadku należy wymienić uszczelki. Jeśli jednak za wyciek odpowiedzialne są tylko niewielkie zabrudzenia i osady kamienia, wystarczy dokładnie wyczyścić uszczelkę.
Zawór napełniający jest kontrolowany przez wspomniany wcześniej pływak. Jeśli spadnie on do określonego poziomu, zawór zostaje otwarty, a cysterna napełnia się wodą. Zawór można zwykle łatwo odkręcić i wyciągnąć. Najpierw należy jednak odciąć dopływ wody. Następnie można sprawdzić ten element pod kątem uszkodzeń lub osadów kamienia.
Co zrobić, gdy cieknie spłuczka? Teraz już wiesz! Zajrzyj na naszego bloga i poznaj jeszcze więcej ciekawych porad. Z naszych artykułów dowiesz się między innymi, jak wyczyścić toaletę, co zrobić z nieprzyjemnym zapachem z wc, poznasz sprytne pomysły na przechowywanie w łazience i wiele więcej!