Skip to Content

5 sposobów na czystszą toaletę

Nikt nie przepada za czyszczeniem toalet. Kiedy musimy to robić, chcemy uporać się z tym jak najszybciej i najskuteczniej. Najlepszym sposobem na to, aby ubikacja wymagała minimalnej ilości uwagi, jest zaś utrzymywanie jej w stałej czystości!

Używając odpowiednich produktów i dbając o porządek po każdym użyciu, możesz ograniczyć ilość czasu poświęcanego na sprzątanie toalety do niezbędnego minimum. W ten sposób zyskasz też świadomość, że Twoja łazienka jest zawsze czysta i nie będzie stanowić źródła zażenowania lub irytacji. Zgromadziliśmy 5 najlepszych wskazówek, dzięki którym Twoja toaleta będzie czystsza na dłużej…

1. Nie załatwiaj spraw na stojąco

W wielu rodzinach temat ten może być kontrowersyjny, jednak jednym z najprostszych sposobów na utrzymanie toalety w czystości jest powstrzymanie się od korzystania z niej na stojąco. Jeżeli zarówno mężczyźni, jak i kobiety będą używać ubikacji na siedząco, zachowa ona czystość na dłużej. Nieczystości, które nie trafiają do muszli toaletowej, nie znikają przecież samoczynnie. Zamiast tego zostawiają plamy i gromadzą dalsze nieczystości, tworząc nieprzyjemnie pachnące zabrudzenia wokół toalety, na desce oraz na górnej powierzchni muszli. Załatwianie potrzeb na siedząco może wydawać Ci się niepotrzebnym marnowaniem czasu, jednak w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie.

Szczotka do WC w toalecie.

2. Używaj szczotki przy każdym spłukaniu

Szczotka do WC jest po to, aby jej używać – nie tylko podczas sprzątania toalety, lecz także przy każdej wizycie. To łatwy do przyswojenia nawyk, dzięki któremu Twoja toaleta będzie zawsze czysta. Wystarczy, że za każdym razem przemyjesz muszlę toaletową szczotką z niewielką ilością środka do czyszczenia. Szybko zauważysz, że tygodniowe czyszczenie stanie się niemal zbyteczne! Aby metoda ta była skuteczna, dbaj o czystość szczotki i często ją wymieniaj. Szczotki do WC szybko ulegają zabrudzeniu i zużyciu. Choć ich wymiana jest niedroga, wiele osób postrzega zakup szczotki jak inwestycję niemal na całe życie! Jest to zupełnie nieuzasadnione. Szczotkę do WC należy wymieniać z dużą częstotliwością: co najmniej co kilka miesięcy lub częściej, jeśli to konieczne. Wskazówka: Aby wydłużyć okres przydatności szczotki do WC, przed ponownym umieszczeniem jej w stojaku pozostaw ją do wyschnięcia. W tym celu możesz zablokować uchwyt szczotki pomiędzy deską a muszlą toaletową. Jeżeli włożysz szczotkę z powrotem do stojaka, najprawdopodobniej stanie się brudna i wilgotna.

Bref Power Active Hygiene.

3. Kostka toaletowa zapobiega osadzaniu się brudu w toalecie

Używaj dobrej kostki toaletowej, aby Twoja toaleta była zawsze czysta, świeżo pachnąca oraz wolna od brązowych osadów. Bref Power Aktiv zapobiega powstawaniu kamienia, wytwarza pianę w muszli toaletowej i pozostawia świeży zapach po każdym spłukaniu. Jedna kostka wystarcza nawet na 250 spłukań – nie ma prostszego sposobu na zagwarantowanie trwałej świeżości w toalecie. Stosując łatwą do zamocowania i wymiany kostkę, zyskujesz kompleksowe rozwiązanie, zapewniające higienę i czystość. Dzięki temu już nie musisz obawiać się tego, co zobaczysz, zaglądając do toalety. Będzie zawsze wyglądać estetycznie i pachnieć świeżo.

Bref DUO Cubes Hygiene.

4. Kostka do spłuczki

Jeżeli najważniejsza jest dla Ciebie łatwość użycia, możesz rozważyć użycie kostki do spłuczki, takiej jak Bref Duo Cubes. Wrzuć ją do zbiornika z wodą, a Twoja toaleta zachowa czystość aż przez 800 spłukań. To nawet 3 miesiące spłukiwania świeżą, niebieską wodą, która sprawi, że muszla toaletowa pozostanie higienicznie czysta i wolna od brązowych osadów.

5. Regularne czyszczenie

Na koniec należy stwierdzić oczywisty fakt: kluczowym czynnikiem utrzymania czystości w toalecie jest… jej regularne czyszczenie. Po pierwsze, postaraj się przyuczyć domowników do sprzątania nieczystości na bieżąco. Szybkie usuwanie zabrudzeń pozwoli utrzymać czystość toalety na dłużej. Sumienna dbałość o higienę toalety opiera się na sprzątaniu po sobie, zamiast pozostawiania problemu innym domownikom lub odkładania na później!

Po drugie, zaplanuj regularne sprzątanie toalety i łazienki co najmniej raz w tygodniu. Bez rutynowego harmonogramu łatwo o zaniedbania. Jeżeli na bieżąco utrzymujesz toaletę w czystości, sprzątanie nie powinno zabrać Ci więcej niż 10 lub 15 minut tygodniowo. Znajdź najdogodniejszą porę w harmonogramie tygodnia i zarezerwuj ten czas na sprzątanie ubikacji. Może to być czas przed wieczornymi zajęciami, przed pracą lub przed ulubionym programem w telewizji. Wybierz porę, która zadziała na Ciebie motywująco!

Na koniec warto także przypomnieć, że nawet doskonale utrzymana toaleta wymaga od czasu do czasu gruntownego czyszczenia. Powinno ono obejmować szorowanie wnętrza spłuczki oraz zdemontowanie deski toaletowej. Nie jest to przyjemne zadanie, jednak wystarczy, że zmierzysz się z nim raz lub dwa razy w ciągu roku. Aby nie zapomnieć o sprzątaniu, zanotuj je w tradycyjnym kalendarzu lub – najlepiej – ustaw powtarzające się przypomnienie w kalendarzu elektronicznym.

Spraw, aby sprzątanie toalety stało się proste. Skorzystaj z naszych 5 wskazówek, aby utrzymywać ją w stałej czystości.

Więcej pomysłów dotyczących sprzątania toalety

  • Spieszysz się? Nie czekaj! Już teraz dowiedz się, jak szybko wyczyścić toaletę

  • Najlepsze sposoby na brzydko pachnącą toaletę

  • Przed Tobą poważne zadanie? Zajrzyj do naszego poradnika na temat czyszczenia silnie zabrudzonych toalet!