Podobnie jak inne miejsca w Twoim domu, także toaleta potrzebuje wiosennych porządków! Od czasu do czasu warto przeprowadzić gruntowne czyszczenie toalety, aby zapobiec powstawaniu pleśni oraz gromadzeniu się zarazków i osadów, a także dotrzeć do obszarów, których nie obejmuje cotygodniowe sprzątanie. Jeżeli musisz zmierzyć się z bardzo brudną toaletą, która nie była czyszczona od dłuższego czasu, to doprowadzenie jej do porządku będzie wymagało skrupulatnego pucowania.
Gruntowne czyszczenie ubikacji obejmuje dokładne usuwanie zabrudzeń, demontaż deski oraz szorowanie miejsc, w których widoczna jest pleśń i kamień. Zaplanuj na to zadanie co najmniej 2 godziny – może to trochę potrwać...
Aby przeprowadzić bardzo dokładne sprzątanie, najpierw zdemontuj deskę z górnej części muszli klozetowej: sięgnij pod spód deski i odkręć nakrętki motylkowe, które przytrzymują deskę na miejscu. Wówczas możliwe powinno być podniesienie deski oraz jej zdjęcie w celu gruntownego wyczyszczenia. Po zdemontowaniu deski uzyskasz pełny dostęp do muszli toaletowej – teraz możesz wyszorować ją na błysk, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zacznij od góry: po drodze dokładnie usuwaj wszystkie osady i zabrudzenia szorstką gąbką.
Następnie skoncentruj się na myciu obszaru pod wewnętrzną krawędzią muszli. Gromadzi się tam mnóstwo bakterii oraz osadów z kamienia. Aby efektywnie się ich pozbyć, użyj odkamieniacza Bref 10xEffect. Ten silny środek odkamieniający niezwykle skutecznie usuwa osady z kamienia oraz uporczywe nieczystości. Rozprowadź płyn pod krawędzią i pozostaw go do wsiąknięcia tak długo, jak to konieczne, a następnie dokładnie wyszoruj. Środek czyszczący Bref 10x Effect zaczyna działać bezpośrednio po nałożeniu, jednak w przypadku wyjątkowo uporczywych zabrudzeń najlepiej pozostawić go na dłuższy czas: pół godziny lub nawet całą noc.
Jeżeli muszla toaletowa była zaniedbywana przez dłuższy czas, to w jej dolnej części – zarówno powyżej, jak i poniżej poziomu wody – mogły pojawić się brązowe osady. Są to osady wapniowe, które tworzą się szczególnie szybko w miejscach, w których występuje twardsza woda. Mogą one wyglądać bardzo nieestetycznie, a w przypadku pozostawienia na dłuższy czas są także potencjalnie niehigieniczne. Najlepszym sposobem zapobiegania osadom jest regularne czyszczenie toalety! Jeżeli jednak dojdzie do powstania silnych zabrudzeń oraz brązowych osadów w dolnej części muszli, nie wszystko jeszcze stracone. Z odkamieniaczem Bref 10xEffect i odrobiną wysiłku nadal możesz przywrócić blask swojej toalecie. W zależności od rodzaju osadów możesz również wypróbować inne produkty z rodziny 10xEffect. Bref Power działa tak, jak wskazuje jego nazwa: szczególnie skutecznie usuwa wyjątkowo uporczywe zabrudzenia, takie jak kamień, rdza, osady z mydła, smar, bakterie i pleśń. Bref Power to rozwiązanie niezawodne.
Jeżeli toaleta była zaniedbywana przez długi czas, możesz napotkać problem ze szczególnie uporczywymi osadami poniżej poziomu wody. Aby się ich pozbyć, powtórz opisaną powyżej procedurę usuwania kamienia z wykorzystaniem produktów Bref 10x. W większości przypadków powinny one poradzić sobie z brudem i pozostawić muszlę toaletową w czystości. Jeżeli po kilku próbach nadal nie możesz wywabić osadów, spróbuj użyć octu białego. Aby go zastosować, musisz najpierw ręcznie opróżnić muszlę toaletową – wybieraj wodę z dna toalety, aż będzie całkowicie pusta. Następnie wlej ocet do muszli w taki sposób, aby całkowicie pokrył obszary, na których znajdują się uporczywe osady. Potem pozostaw go w muszli na kilka godzin przed dokładnym wyszorowaniem powierzchni.
Jeżeli masz perfekcjonistyczne podejście do sprzątania, dobrym pomysłem będzie także wyczyszczenie zbiornika spłuczki. Obejmuje on wiele ruchomych części i przez większość czasu zawiera stojącą wodę. Poza tym jego wnętrze rzadko poddawane jest czyszczeniu. Wszystko to sprawia, że w środku zazwyczaj pojawiają się osady z kamienia oraz glony. Ponieważ do tej części toalety nie trafia brudna woda, nie jest to poważny problem z punktu widzenia higieny. Jeżeli jednak osady te nie będą usuwane przez długi czas, może dojść do usterek mechanicznych. Aby wyczyścić zbiornik, podnieś pokrywę, nałóż trochę środka Bref 10xEffect i wyszoruj wnętrze czystą szczotką (nie tą samą, która użyta została do mycia muszli toaletowej!). Czyszczenie zbiorników wbudowanych w panele ścienne jest nieco trudniejsze, ale zazwyczaj pomimo tego możliwe jest sięgnięcie do wewnątrz szczotką.
Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków ponownie złóż toaletę i podziwiaj efekty swojej pracy. Następnie podejmij starania, aby już nigdy nie doprowadzić jej do takiego stanu! Regularne, cotygodniowe sprzątanie powinno zapobiec powstawaniu uporczywych osadów w muszli, dzięki czemu nie będzie ona wymagać częstego (lub żadnego) gruntownego czyszczenia. Zawsze używaj kostki lub zawieszki do WC, na przykład Bref Blue Aktiv, aby zapewnić stałą higienę i czystość. Od razu usuwaj wszystkie plamy z moczu – dzięki temu nie dojdzie do powstawania osadów i nieprzyjemnych zapachów w muszli toaletowej oraz na desce. Wypracuj dobre nawyki i sprzątaj po sobie, kiedy tylko w toalecie zapanuje nieporządek. W ten sposób gruntowne czyszczenie będzie potrzebne znacznie rzadziej.
Twoja toaleta także potrzebuje wiosennych porządków! Najlepsze wskazówki na temat gruntownego czyszczenia toalety.