Skip to Content

Sprytne pomysły na przechowywanie w łazience

Kiedy wracasz do domu po ciężkim dniu pracy, najprzyjemniejszym widokiem jest uporządkowana łazienka, w której wszystkie kosmetyki i przybory znajdują się na swoim miejscu, a Ty możesz od razu zażyć odprężającej kąpieli. Jeśli jednak produkty codziennego użytku są rozrzucone po całym pomieszczeniu, przestrzeń sprawia wrażenie chaotycznej, a na Ciebie czeka dodatkowe sprzątanie. Poznaj nasze sprawdzone triki na przechowywanie kosmetyków w małej łazience i nie tylko!

Łazienki bez szafki na leki i kosmetyki

Mniejsza lub większa szafka znajduje się niemal w każdej łazience. Jeżeli jednak jej nie ma, istnieje kilka sposobów na przechowywanie w łazience wszystkich potrzebnych produktów. Jednym z takich sposobów jest użycie uniwersalnego organizera. Kupując pojemniki do przechowywania, możesz kierować się wybranym motywem kolorystycznym lub stylem. 

Innym interesującym rozwiązaniem jest wykorzystanie barku na kółkach, na którym można przechowywać kosmetyki i inne produkty. Jeśli Twoja łazienka jest niewielka, możesz wyciągać wózek tylko wtedy, kiedy go potrzebujesz. Jest mobilny i zajmuje bardzo niewiele miejsca, co sprawia, że doskonale nadaje się do ciasnych pomieszczeń.

Barek na kółkach w łazience.

Przechowywanie kosmetyków w małej łazience: Pełne wykorzystanie przestrzeni

W czystej, uporządkowanej łazience nie może zabraknąć miejsca na przechowywanie wszystkich kosmetyków, a także innych przyborów, takich jak ręczniki i środki czystości. W wielu domach łazienki są jednak maleńkie lub przyjmują niestandardowe kształty, co znacznie ogranicza możliwości w zakresie przechowywania. Istnieje jednak kilka kreatywnych sposobów na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Niewielka łazienka oznacza konieczność używania mniejszych szafek lub mniejszej liczby pojemników do przechowywania. Sytuacja ta wymaga kreatywnego podejścia i maksymalnego wykorzystania przestrzeni. 

Z pewnością warto zamontować półki nad toaletą, a także nad drzwiami do łazienki (albo na nich). Nie muszą to być skomplikowane konstrukcje − wystarczą proste półeczki bez drzwiczek. Możesz ustawić na nich pudełka do przechowywania, dzięki którym przedmioty nie będą leżały na widoku.

Jeżeli umywalka w Twojej łazience montowana jest do ściany lub na postumencie, być może nie masz możliwości zamontowania pod nią szafki. Także w tym przypadku możesz zastąpić ją półkami. Przechowywanie kosmetyków w małej łazience może być nieco skomplikowane, lecz w sklepach dostępnych jest wiele opcji, specjalnie przystosowanych do tego typu łazienek.

Półka łazienkowa.

Przechowywanie w łazience: rozwiązania przyjazne dla kieszeni

W zależności od miejsca zakupu, półki i organizery mogą niemało kosztować. Jeżeli chcesz zaoszczędzić oraz masz zdolności manualne, możesz pokusić się o majsterkowanie i samodzielnie stworzyć interesujące rozwiązania. Wiele osób kupuje w sklepach niedrogie skrzynki, aby przemalować je i zamontować w ciekawych konfiguracjach na ścianie – to doskonałe rozwiązanie problemów z przechowywaniem w łazience. Takie projekty dodają pomieszczeniu wyjątkowego, kreatywnego stylu.

Tajemne schowki

Mnogość półek i pudełek w łazience może sprawić, że przestrzeń będzie nieco przytłaczająca. Jeżeli wolisz minimalistyczny styl lub po prostu chcesz, aby łazienka była bardziej przestronna, możesz postawić na ukryte schowki. 

Pełnowymiarowe lustra łazienkowe lub mniejsze lusterka mocowane nad umywalką mogą pełnić funkcję szafek. Wówczas możesz schować wszystkie produkty w przestrzeni za lustrem, a po zamknięciu drzwiczek nie musisz patrzeć na bałagan.

Przechowywanie w łazience urządzeń elektrycznych

Posiadacze niewielkich łazienek z ograniczoną przestrzenią do przechowywania mogą mieć trudności ze znalezieniem odpowiedniego i bezpiecznego miejsca na urządzenia elektryczne. Umieszczanie rozgrzanej lokówki w pobliżu umywalki nie jest najlepszym pomysłem; może to być bardzo niebezpieczne. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest montaż metalowej skrzynki obok umywalki (lub nawet na drzwiach, jeżeli chcesz zaoszczędzić nieco miejsca).

Szafki wbudowane w ścianę

Przestrzenie do przechowywania w ścianie, zwłaszcza w kabinie prysznicowej lub w okolicy wanny, to sprytny sposób na oszczędność miejsca w łazience. Propozycja ta jest jednak skierowana głównie do osób, które są w trakcie budowy domu lub gruntownej renowacji mieszkania (zanim przystąpisz do remontu, koniecznie sprawdź nasz artykuł na temat najczęściej popełnianych błędów w łazienkach). Ciekawe rozwiązania, takie jak wnęki ścienne, nie tylko rozwiążą Twoje problemy z przestrzenią do przechowywania, lecz także stanowić będą interesujący element wystroju łazienki.

Wnęka do przechowywania pod prysznicem.

Kreatywny sposób na przechowywanie w łazience: szklane słoiki

Znajdujące się w łazience przedmioty codziennego użytku nie są szczególnie dekoracyjne ani przyjemne dla oka, kiedy stoją bezładnie na półce lub umywalce. Interesującym i estetycznym rozwiązaniem na przechowywanie w łazience są szklane słoiki. Doskonale nadają się one do przechowywania pędzli do makijażu, chusteczek oraz wacików, a także wielu innych przedmiotów, które stworzą w ten sposób ciekawą wizualnie kompozycję.

Łazienka to jedno z najczęściej używanych miejsc w domu, dlatego utrzymywanie jej w porządku i czystości jest niezbędne nie tylko ze względów praktycznych – wpływa ono też na Twój nastrój. Korzystając z powyższych wskazówek, możesz w kreatywny sposób wykorzystać ograniczoną przestrzeń w łazience lub opracować nowe sposoby organizacji przedmiotów codziennego użytku. Zainspiruj się naszymi pomysłami na przechowywanie w łazience, aby zyskać nowe spojrzenie na łazienkę i pomieścić w niej wszystko to, czego potrzebujesz.

Jeżeli poszukujesz dodatkowych pomysłów na wystrój swojej łazienki, sprawdź nasz artykuł na temat 5 roślin, które poprawią jakoś powietrza. Przy okazji, poznaj nasze sprawdzone sposoby na czystą toaletę.

Dowiedz się więcej

  • Podaruj swojej łazience metamorfozę, na którą zasługuje

  • Czy Twoja łazienka jest nieduża? Sprawdź, co zrobić, aby sprawiała wrażenie większej!