Rośliny do łazienki, które poprawią jakość powietrza

Kwiaty i zioła stanowią doskonałe uzupełnienie wystroju każdej toalety. Czy wiesz jednak, że niektóre z nich − oprócz dostarczania wrażeń estetycznych − mogą także pomóc w utrzymaniu świeżości w łazience? Niektóre rośliny do łazienki nie tylko pięknie wyglądają i pachną, lecz także aktywnie eliminują toksyny z powietrza! To prawdziwe odświeżacze powietrza, których nigdy nie musisz wymieniać! Aby pomóc Ci wybrać spośród mnogości dostępnych opcji, przygotowaliśmy listę 5 najlepszych roślin, które odświeżą powietrze w Twojej toalecie.

1. Bambus

Bambus to prawdziwy mistrz w dziedzinie odświeżania powietrza. Bardzo skutecznie eliminuje z powietrza formaldehyd – powszechną w domach substancję zanieczyszczającą – i jako jedna z niewielu roślin domowych nie stanowi zagrożenia dla dzieci ani zwierząt (nie jest trujący). Pędy bambusa są także bardzo estetyczne i stanowią doskonałe uzupełnienie stylowej, minimalistycznej łazienki. Mogą one rosnąć na dużą wysokość, dzięki czemu dodają wystrojowi tropikalnego charakteru. Nie wymagają częstego podlewania, ale na pewno nie są to rośliny do łazienki bez okna, gdyż wymagają sporej ilości naturalnego światła.

Bambus.

2. Rośliny do łazienki bez okna: Skrzydłokwiat

Jeśli zastanawiasz się jakie rośliny do łazienki bez okna wybrać, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Skrzydłokwiat jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych. Ma bardzo elegancki wygląd i jest niezwykle łatwy w utrzymaniu, ponieważ nie wymaga wiele światła ani wody. Skrzydłokwiaty to idealne rośliny do ciemnej łazienki. 

Nie każdy jednak wie, że skrzydłokwiat to coś więcej niż miła dla oka roślina. Ma on także właściwości odświeżające powietrze – wchłania niektóre toksyny oraz substancje zanieczyszczające, które rozprzestrzeniają się na skutek stosowania produktów i środków czystości zawierających chemikalia. To jedna z najskuteczniejszych roślin domowych do tego zadania. Z tego względu skrzydłokwiat doskonale sprawdza się w łazience i toalecie. Uwaga: jego spożycie może jednak spowodować nieprzyjemne dolegliwości, dlatego jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta, ustaw roślinę poza ich zasięgiem.

Skrzydłokwiat.

3. Chryzantemy

Chryzantemy to kolejne rośliny do łazienki, które oprócz pięknego wyglądu zapewniają także bardzo skuteczne oczyszczanie powietrza. Od skrzydłokwiatu odróżniają je znacznie intensywniejsze kolory. Różowe i żółte kwiaty o wiele bardziej rzucają się w oczy, dzięki czemu znacznie ożywiają wystrój pomieszczenia. To jedna z najatrakcyjniejszych domowych roślin o właściwościach odświeżających powietrze (wśród których przeważają stosunkowo ascetyczne rośliny zimozielone). Ceną za te korzyści są jednak większe wymagania w zakresie utrzymania: konieczność częstszego podlewania oraz duże zapotrzebowanie na słońce. Pamiętaj również, że stanowią one zagrożenie dla zwierząt i dzieci.

Chryzantemy.

4. Sansewieria gwinejska

Zwana także „językiem teściowej” sansewieria gwinejska to okazała roślina doniczkowa, która rośnie na dużą wysokość i skutecznie usuwa substancje zanieczyszczające powietrze w domu. Wśród eliminowanych przez nią toksyn znajdują się formaldehyd, tlenek azotu, benzen oraz trichloroetylen – wszystkie te terminy oznaczają substancje, których wdychania zdecydowanie wolelibyśmy unikać. Gatunek ten nieco przypomina kaktusa i podobnie jak on nie wymaga wiele wody. Jest wręcz przeciwnie – w łazience często wyzwaniem jest zapewnienie mu odpowiednio suchych warunków. Sansewieria preferuje miejsca o dobrym nasłonecznieniu, dlatego raczej nie sprawdzi się jako roślina do łazienki bez okna. To kolejna roślina, której spożywania należy unikać!

Sansewieria gwinejska.

5. Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity najczęściej spotykany jest na zewnątrz. Często porasta on stare mury ogrodowe lub elewacje zabytkowych domów. To bardzo piękna roślina, która stanowi jednak utrapienie wielu ogrodników, ponieważ rośnie bardzo szybko i przytłacza inne gatunki. 

Wiele osób nie wie jednak, że bluszcz może także być hodowany w domu, gdzie nie wymknie się spod kontroli, a jednocześnie pełni funkcję niezwykle skutecznego oczyszczacza powietrza. Podobnie jak inne wymienione rośliny, absorbuje on niektóre toksyny pochodzące z używanych w domu produktów. Bluszcz posiada jednak jeszcze jedną dodatkową zdolność: zwalcza pleśń, pochłaniając z powietrza jej molekuły, które rozprzestrzeniają się po domu i stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Jeżeli w Twojej toalecie pojawiają się problemy z pleśnią, to właśnie ta roślina do łazienki może być idealnym rozwiązaniem. Także przy bluszczu należy wspomnieć o zagrożeniach dla zdrowia. Jest to roślina trująca, która nie nadaje się do jedzenia. Spożycie liści lub owoców może spowodować silny dyskomfort, a w najgorszych przypadkach także poważne problemy zdrowotne. Z tego względu bluszcz nie powinien być hodowany w domach, w których mieszkają zwierzęta lub małe dzieci.

Rośliny do łazienki to świetne rozwiązanie dla osób, które pragną zadbać o świeże powietrze w tym pomieszczeniu. Jeżeli jednak nadal męczą Cię nieprzyjemne zapachy w łazience, koniecznie sprawdź nasze wskazówki na temat tego, jak się ich pozbyć. O perfekcyjną czystość w łazience zadbasz z łatwością dzięki produktom Bref.

Jeżeli pragniesz upiększyć swoją toaletę, oprócz roślin do łazienki, możesz także zaskoczyć gości pięknym łazienkowym origami.

Więcej pomysłów na dekorację łazienki

  • Zainspiruj się stylem toalet z przeszłości

  • Podaruj swojej łazience metamorfozę, na którą zasługuje

  • Zyskaj informacje z pierwszej ręki − przeczytaj wywiad z ekspertem od toalet