Dlaczego moja toaleta nieprzyjemnie pachnie?
Wydaje Ci się, że Twoja toaleta brzydko pachnie, jednak nie znasz przyczyny?
W ubikacjach powszechnie występuje problem utrzymujących się zapachów, a czasami wykrycie ich źródła jest niezwykle trudne. W niektórych toaletach przykra woń nie ustępuje nawet pomimo regularnego czyszczenia i stosowania środków odświeżających.
Żaden zapach nie bierze się jednak znikąd! Przyjrzymy się mniej oczywistym przyczynom tego zjawiska i doradzimy Ci, jak na dobre pozbyć się uporczywych zapachów i przywrócić łazience świeży zapach.
Skąd biorą się przykre zapachy w toalecie?
U podstaw nieprzyjemnej woni w toalecie leżeć mogą trzy przyczyny, które omówimy w tym artykule. Wszystkie spośród nich stanowią powszechne źródła zapachów, które jednak często pomijane są podczas sprzątania.
- Pleśń i osady z moczu pod mocowaniami toalety
- Glony w zbiorniku spłuczki
- Gazy wydostające się z kanalizacji
1. Jak pozbyć się zapachu moczu?
W toalecie często utrzymuje się zapach moczu, z którego czasami nie zdajemy sobie sprawy. W wielu przypadkach nie jest on zbyt silny. Tak pachnąca ubikacja zawsze sprawia jednak nieprzyjemne wrażenie. Woń moczu jest tak powszechna, ponieważ często wydobywa się z miejsc, których nie sprzątamy regularnie. Może ona utrzymywać się nawet pomimo tego, że utrzymujesz muszlę klozetową i spłuczkę w nieskazitelnej czystości. Osady będące źródłem tych zapachów często kryją się w mniej oczywistych obszarach, na przykład pod deską lub pod krawędzią muszli. Rozwiązaniem jest demontaż i dokładne czyszczenie deski klozetowej. Zadanie to powinno być stosunkowo łatwe. Przeważnie wymaga ono jedynie odkręcenia dwóch nakrętek motylkowych w tylnej części instalacji. Jeżeli Twoja toaleta jest w dobrym stanie, najprawdopodobniej możesz zrobić to ręcznie.
Po zdjęciu deski możesz przeprowadzić dokładne czyszczenie. Co najważniejsze, uzyskasz dostęp do porcelitowej powierzchni, w której zazwyczaj zamocowane są zawiasy – dokładnie wyczyść ten obszar oraz mocowania deski. Usuwanie zanieczyszczeń z tych miejsc możliwe jest tylko po demontażu deski, dlatego często gromadzą się tam osady z moczu, które wywołują nieprzyjemny zapach.
Użyj szczoteczki do zębów z twardym włosiem, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków i zyskać pewność, że każde potencjalne źródło zapachów zostało usunięte. Warto także przemyć deskę i mocowania pod gorącą wodą, w miarę możliwości uwzględniając wszystkie odłączane elementy.
2. Jak pozbyć się glonów ze zbiornika spłuczki?
W wielu zbiornikach po pewnym czasie pojawiają się glony, co najczęściej nie stanowi problemu. Jeżeli jednak toaleta od dawna nie była spłukiwana albo czyszczona i dezynfekowana, z wnętrza zbiornika może wydobywać się zapach stęchlizny. Jeśli podejrzewasz, że w Twojej spłuczce pojawił się problem nadmiernego rozwoju glonów, możesz poddać ją gruntownemu czyszczeniu:
- Opróżnij zbiornik, odcinając dopływ wody i spłukując toaletę.
- Po opróżnieniu zbiornika zastosuj uniwersalny środek do czyszczenia toalet, na przykład Bref 10xEffect, a następnie wyszoruj wnętrze do czysta szczotką z długim uchwytem (jednak nie tą samą, której używasz do mycia wnętrza muszli klozetowej – najlepiej traktować te obszary całkowicie oddzielnie).
- Po wyszorowaniu zbiornika warto użyć kostki do spłuczki (Bref Duo Cube). Nie tylko zapobiegnie ona rozwojowi glonów wewnątrz spłuczki, lecz także zapewni czystość i świeżość pozostałych części toalety.
Wskazówka: Istnieje inna częsta przyczyna zapachu stęchlizny w łazience, która nie ma żadnego związku z toaletą! Jeżeli przechowujesz szczoteczki do zębów w kubeczku z pełnym dnem, na jego spodzie może gromadzić się wilgoć wywołująca nieprzyjemną woń. Wiele osób błędnie zakłada, że przyczyną tego zapachu jest toaleta.
3. Dlaczego w mojej toalecie utrzymuje się zapach kanalizacji?
Jeżeli Twoja toaleta pachnie jak kanalizacja, oznacza to poważny problem. Współczesne toalety zaprojektowane są tak, aby zapachy ze ścieków nie rozprzestrzeniały się – wykorzystują syfon, który oddziela łazienkę od przykrych zapachów, oraz pion kanalizacyjny (odpowietrznik), który zapewnia bezpieczne odprowadzanie wszelkich szkodliwych gazów. Jeśli instalacja nie działa prawidłowo, możliwe są trzy przyczyny tego stanu:
- Jeżeli toaleta nie była używana przez długi czas, woda na dnie mogła wyparować, tworząc przestrzeń umożliwiającą przepływ powietrza z kanalizacji. W takim przypadku rozwiązanie jest bardzo proste: wystarczy spłukać ubikację!
- Pęknięcie lub niedrożność pionu kanalizacyjnego to inne możliwe przyczyny przedostawania się zapachu ze ścieków do domu. Jeśli to tylko niedrożność, być może będziesz w stanie uzyskać dostęp do górnej części rury i samodzielnie rozwiązać problem. W przeciwnym razie wezwij hydraulika.
- Zapachy ze ścieków mogą także być spowodowane pęknięciami w rurociągach kanalizacyjnych za instalacją lub uszkodzonymi uszczelnieniami pomiędzy rurociągami a toaletą. Jeżeli nie jesteś złotą rączką, to w takich przypadkach najlepiej jest wezwać hydraulika.
Jak utrzymać zapach świeżości w toalecie?
Jeśli już udało Ci się uzyskać w toalecie atmosferę świeżości i czystości, postaraj się ją utrzymać! Wrzuć do spłuczki kostkę Bref Duo Cube, a woda w muszli zabarwi się na niebiesko na kolejne 800 spłukań. Podczas każdego z nich substancja myjąca rozprowadzana będzie po zbiorniku i muszli klozetowej, a cała instalacja zyska ochronę przed rozwojem glonów i powstawaniem kamienia.
W przypadku toalet, w których dostęp do zbiornika spłuczki jest utrudniony, zamiast tego można użyć zwykłej kostki do WC – to alternatywne rozwiązanie, które poradzi sobie z większością problemów opisanych w tym artykule, a także z bardziej pospolitymi zapachami. Umieść zawieszkę Bref Color Aktiv na krawędzi muszli, a woda zyska niebieską barwę na kolejnych 250 spłukań. Wraz z każdym spłukaniem substancja myjąca rozprowadzana będzie po muszli klozetowej, zapewniając jej ochronę przed powstawaniem kamienia.
Czy Twoja toaleta brzydko pachnie, ale nie wiesz dlaczego? – Wszystko Ci wyjaśnimy. Oto najpowszechniejsze przyczyny tajemniczych zapachów z toalety i sposoby ich zwalczania!