Skip to Content

Jak wyczyścić szczotkę do WC? To proste!

Z pewnością cenisz sobie czystą toaletę i regularnie o nią dbasz: wlewasz środek czyszczący, usuwasz brud szczotką do toalety i polerujesz całą muszlę na wysoki połysk. W międzyczasie kostki czyszczące i zapachowe utrzymują toaletę w świeżości. Od czasu do czasu warto zadbać o samą szczotkę! Podpowiadamy jak wyczyścić szczotkę do toalety.

Regularne czyszczenie szczotki do toalety to podstawa higieny

W porównaniu do toalety, którą szoruje się dokładnie kilka razy w tygodniu, szczotce do toalety poświęca się zwykle znacznie mniej uwagi. Jest ona jednak również narażona na duże zużycie w codziennym życiu, a jej włosie zbiera brud i bakterie, których wiele z nas nie pozbywa się prawidłowo.

Oczywiście możesz po prostu kupić nową szczotkę. Zanim to zrobisz, dowiedz się, jak wyczyścić szczotkę do WC. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także ochrona zasobów naturalnych – dla dobra środowiska. Jak wyczyścić szczotkę do toalety? Wszystko, czego potrzebujesz to:

  • Środek do czyszczenia, np. Bref Excellence Gel.
  • Dla odważnych i eksperymentujących: ocet lub tabletki do zmywarki.

Jak wyczyścić szczotkę do WC krok po kroku?

Do czyszczenia toalety prawdopodobnie używasz specjalnej szczotki. Czego jednak użyć do czyszczenia samej szczotki? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak skutecznie i higienicznie wyczyścić szczotkę do toalety bez konieczności dotykania włosia.

Upiecz dwie pieczenie na jednym ogniu, czyszcząc muszlę klozetową i szczotkę podczas jednego mycia – oto jak to zrobić:

1. Dokładnie zalej muszlę odpowiednim detergentem, takim jak Bref Power Aktiv przeciw zabrudzeniom, kamieniowi i przebarwieniom. Nie zapomnij o obszarach pod krawędzią!

Czyszczenie toalety za pomocą gąbki i profesjonalnego detergentu
Czyszczenie szczotki do toalety możesz przeprowadzić bezpośrednio po umyciu muszli klozetowej.

2. Teraz umieść szczotkę do toalety w odpływie, nałóż trochę środka do czyszczenia toalet bezpośrednio na szczotkę i  pozostaw ją tam na co najmniej 30 minut.

3. Po namoczeniu i wyczyszczeniu toalety opłucz szczotkę  toaletową w spuszczanej wodzie.

Szczotka toaletowa jest przepłukiwana w spuszczanej wodzie w toalecie.
Jak wyczyścić szczotkę do WC? Do jej przepłukania możesz użyć wody spłukiwanej w toalecie.

Pamiętaj również o tym, że czyścić należy nie tylko samą szczotkę, ale także jej uchwyt. Na nim również znajdują się niezliczone zarazki i bakterie. Co gorsza, dotykasz go bezpośrednio po skorzystaniu z toalety i przed umyciem rąk. Wystarczy przetrzeć go środkiem czyszczącym i ciepłą wodą. Aby zapewnić dodatkową higienę, najlepiej jest użyć dezynfekującego środka czyszczącego.

Czyszczenie szczotki do toalety domowymi sposobami: dobry pomysł?

Zwykle środek do czyszczenia toalet zapewnia ciągłą świeżość i czystość w toalecie. Co zrobić, gdy właśnie się skończył? Niezależnie od tego, czy jest to rozwiązanie tymczasowe, czy oszczędność kosztów – wielokrotnie słyszymy, że niektóre domowe środki zaradcze są równie dobre w walce z brudem i bakteriami, jak profesjonalne detergenty. Jeśli chodzi o skuteczne czyszczenie szczotki do toalety, zawsze zalecamy stosowanie niezawodnego środka do czyszczenia toalet. Jednak niektóre z domowych sposobów są tak popularne, że musimy o nich wspomnieć:

Ocet: żółtawe przebarwienia na włosiu szczotki do toalety są spowodowane nie tylko pozostałościami moczu i kału w muszli klozetowej, ale także osadami z kamienia. Można je usunąć przez noc za pomocą roztworu octu, który jest szczególnie przyjazny dla środowiska.

Tabletki do zmywarki: działają również dobrze w przypadku osadów wapiennych. Procedura jest taka sama jak w przypadku octu. Aby wyczyścić szczotkę do toalety, wystarczy namoczyć ją w roztworze na kilka godzin lub na noc, a następnie spłukać pod bieżącą wodą w toalecie.

Teraz już wiesz jak wyczyścić szczotkę do WC i zapewnić higieniczną czystość w swojej toalecie. Szukasz więcej porad na temat sprzątania w łazience? Koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Dowiedz się między innymi, jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z WC oraz poznaj nasze sprytne pomysły na przechowywanie w łazience.

Więcej porad na temat sprzątania

  • Spieszysz się? Nie czekaj! Już teraz dowiedz się, jak szybko wyczyścić toaletę

  • Zagraj w zielone i spraw, aby Twoja łazienka zapachniała wonią kwiatów

  • Przed Tobą poważne zadanie? Zajrzyj do naszego poradnika na temat czyszczenia silnie zabrudzonych toalet!