Skip to Content

Jak wyczyścić spłuczkę podtynkową?

Spłuczki podtynkowe są obecnie najpopularniejsze i najczęściej spotykane w domowych łazienkach. Należy jednak pamiętać, że mimo, że ich nie widzimy, również wymagają regularnego czyszczenia! Zapewni to prawidłowe funkcjonowanie Twojej toalety. Zabierzmy się więc za czyszczenie spłuczki podtynkowej!

Dlaczego należy czyścić spłuczkę podtynkową?

Działanie spłuczki podtynkowej, niewiele (lub wcale) różni się od klasycznej spłuczki. Mechanizm jest taki sam i opiera się na prostej technicznej zasadzie działania. Zanieczyszczenia i zwapnienia wewnątrz spłuczki mogą zakłócić ten prosty system i doprowadzić do tego, że woda zacznie cieknąć lub toaleta przestanie spłukiwać.

Piasek, rdza i kamień to winowajcy, którzy dostają się do spłuczki wraz z wodą i osadzają się tam przez lata. Osady te mogą nie tylko uszkodzić części spłuczki, ale także stanowić idealną pożywkę dla bakterii. Podejmij więc działania zapobiegawcze: jeśli raz w roku dokładnie wyczyścisz spłuczkę podtynkową, będziesz mieć spore szanse na utrzymanie funkcjonalności swojej toalety przez długi czas. 

Czyszczenie spłuczki podtynkowej: Jak ją otworzyć?

Pierwszym krokiem do sukcesu jest wyłączenie dopływu wody do spłuczki na zaworze. Pozornym problemem może być dostęp do spłuczki podtynkowej, która w przeciwieństwie do swobodnie dostępnych spłuczek jest "ukryta" w ścianie. Nie jest to jednak wcale skomplikowane!

Najpierw należy zdjąć pokrywę, na której znajdują się przyciski spłukujące. Można ją po prostu popchnąć do góry i pociągnąć do siebie, a w niektórych przypadkach można ją również odkręcić. Odsłonięta zostanie ścianka działowa z ramą mocującą. Odkręć ramkę mocującą za pomocą śrubokręta, a następnie po prostu wyjmij przegrodę ręcznie – a zobaczysz wnętrze spłuczki.

Jak wyczyścić spłuczkę podtynkową z kamienia?

Ostrożnie zdejmij wszystkie ruchome części. Dźwignia spłuczki i pływak są zwykle luźno przymocowane i można je łatwo zdemontować. Umieść wszystkie usunięte części w roztworze czyszczącym.

Następnie należy opróżnić wnętrze spłuczki. Dokładnie przetrzyj dostępne wewnętrzne ściany i narożniki szmatką lub gąbką nasączoną roztworem czyszczącym – prawdopodobnie nie dotrzesz jednak do najgłębszych zakamarków spłuczki. Uporczywe osady można również usunąć za pomocą szczotki. Następnie wsyp do spłuczki dużą ilość proszku do odkamieniania.

Jak czyścić poszczególne części spłuczki podtynkowej?

Namocz poszczególne części w wiadrze lub misce z roztworem czyszczącym. Następnie za pomocą gąbki dokładnie usuń brud i kamień. Odkręć wąż doprowadzający wodę i dokładnie opłucz go pod kranem. Rozłóż pływak na poszczególne części i ponownie dokładnie je wyczyść. Sprawdź również uszczelkę pod kątem pęknięć i wyczyść ją lub wymień, jeśli jest uszkodzona. Jeśli wszystko jest już czyste, ponownie zainstaluj części.

Czyszczenie spłuczki podtynkowej: czego potrzebujesz?

Dobre przygotowanie to połowa sukcesu! Aby wyczyścić spłuczkę podtynkową, należy mieć pod ręką następujące materiały i narzędzia:

  • Rękawice gumowe
  • Szczotka do czyszczenia
  • Śrubokręt
  • Gąbka
  • Ściereczka

Skuteczny środek czyszczący to podstawa. Można wybierać pomiędzy różnymi domowymi sposobami i dostępnymi na rynku środkami czyszczącymi:

  • Zapobiegawczo i w przypadku lekkich zabrudzeń: ocet.
  • W przypadku średnich zabrudzeń: kwas cytrynowy w postaci płynnej lub sproszkowanej.
  • W przypadku bardzo silnych zabrudzeń/osadów z kamienia: rozcieńczony 25% kwas solny w proporcji 1:10.
  • Zapobiegawczo i w przypadku osadzania się kamienia: tabletki lub proszek do usuwania kamienia.

Jak wyczyścić spłuczkę podtynkową za pomocą różnych środków?

Czas namaczania zależy od wybranego roztworu czyszczącego i waha się od kilku minut do całej nocy. Zwłaszcza w przypadku korzystania z produktów gospodarstwa domowego, takich jak kwas cytrynowy, korzystne jest pozostawienie spłuczki i poszczególnych części do namoczenia w wybranym produkcie przez noc.

Ocet powinien być pozostawiony do działania na maksymalnie godzinę, ponieważ atakuje gumę i uszczelki. Chlor jest bardzo agresywnym środkiem, który powinien być pozostawiony do działania tylko do momentu, gdy przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza. Aby uzyskać prawidłowe proporcje, należy postępować zgodnie z instrukcjami dozowania na opakowaniu.

Zapobiegaj osadzaniu kamienia

Prawidłowe czyszczenie spłuczki jest niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Specjalne kostki o długotrwałym działaniu są świetnym rozwiązaniem zapobiegającym zabrudzeniom i tworzeniu się kamienia.  Wystarczy otworzyć spłuczkę i wrzucić kostkę do spłuczki. Będzie czyściła nie tylko spłuczkę, ale także rurę spłukującą i muszlę klozetową przez trzy miesiące!

Chcesz poznać więcej ciekawych porad? Zajrzyj na naszego bloga. Dowiedz się, jak wyczyścić toaletęusunąć z niej nieprzyjemny zapach oraz poznaj najczęstsze błędy popełniane podczas urządzania łazienki.

Dowiedz się więcej

  • Spieszysz się? Nie czekaj! Już teraz dowiedz się, jak szybko wyczyścić toaletę

  • Zagraj w zielone i spraw, aby Twoja łazienka zapachniała wonią kwiatów

  • Przed Tobą poważne zadanie? Zajrzyj do naszego poradnika na temat czyszczenia silnie zabrudzonych toalet!