Skip to Content

Częste błędy popełniane w łazienkach i jak ich unikać

Remont łazienki jest z jednej strony ciekawym i kreatywnym projektem, a z drugiej − źródłem stresu i okazją do popełnienia wielu błędów. Dobór prysznica, hydroizolacja, a nawet motyw kolorystyczny − wszystkie te decyzje mają duże znaczenie. Tworzysz i kształtujesz przestrzeń, nieważne jak niewielką, na swój osobisty użytek, dlatego musi ona być doskonale przystosowana do Twoich potrzeb. Biorąc pod uwagę to, że większość zmian dokonywanych podczas renowacji łazienki jest w zamiarze długoterminowa, umiejętność podejmowania trafnych decyzji jest ważna i pozwoli Ci uniknąć powszechnych błędów.

Przed przystąpieniem do remontu

Jak głosi powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Zanim więc rozpoczniesz budowę lub renowację łazienki, musisz poznać kilka zasad oraz postępować zgodnie ze sprawdzoną procedurą.

  • Musisz mieć jasną wizję tego, jak docelowo ma wyglądać pomieszczenie. Cały proces planowania jest znacznie łatwiejszy, kiedy wiesz, czego chcesz.
  • Musisz zaplanować budżet z wyprzedzeniem. Od niego zależeć będą dostępne rozwiązania.
  • Musisz zgromadzić rozległą wiedzę, aby dokonać świadomych decyzji, na przykład w zakresie wyboru materiałów, z których wykonane są blaty lub wanna. Warto jednak zachować pewną elastyczność i otwartość na nowe pomysły, nawet jeżeli wymaga to zmodyfikowania początkowego planu.
Stara łazienka.

Dobór odpowiedniego oświetlenia

Każdy, kto maluje lub goli się w łazience, wie, jak ważne jest dobre oświetlenie. To jedna z najważniejszych kwestii, na którą uwagę zwraca każdy specjalista od wystroju wnętrz. Zapewnianie prawidłowego oświetlenia nie oznacza jednak wyłącznie montażu mnóstwa opraw oświetleniowych w suficie. Na rynku każdego dnia pojawiają się innowacyjne produkty, dlatego dostępnych jest wiele różnorodnych opcji oświetleniowych. Choć wymarzonym rozwiązaniem jest naturalne światło słoneczne wpadające przez duże okno, w wielu łazienkach jest to niemożliwe, zwłaszcza jeżeli problemem jest zachowanie prywatności. Podczas renowacji rozważyć można następujące opcje: oświetlenie punktowe, które najlepiej sprawdza się podczas nakładania makijażu i może być zamontowane w pobliżu lustra; światło akcentujące, skutecznie doświetlające wybrane obszary łazienki; oraz oświetlenie rozproszone, które można regulować w zależności od nastroju. Możesz także łączyć poszczególne opcje, montując kilka rozwiązań jednocześnie.

Oświetlona umywalka.

Zadbaj o hydroizolację

Hydroizolacja jest jednym z najważniejszych zadań podczas remontu. Popełnione w tej dziedzinie błędy nie tylko są bardzo kosztowne w naprawie, ale mogą spowodować zniszczenia w innych pomieszczeniach, zwłaszcza tych znajdujących się poniżej łazienki. Najlepiej zabezpieczyć całą powierzchnię łazienki membraną. Zapobiega ona przeciekom i wydłuża trwałość farby na ścianach łazienki.

Miejsce do przechowywania

Nikt nie lubi bałaganu w łazience, widoku pędzli do makijażu w umywalce lub ręczników porozrzucanych po podłodze. To nie tylko niehigieniczne − w ten sposób łazienka sprawia chaotyczne i nieprzyjemne wrażenie. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby podczas prac remontowych zapewnić wystarczającą ilość przestrzeni do przechowywania. Ważne jest, aby zorganizować odpowiednią szafkę do przechowywania leków, urządzeń elektrycznych, przyborów do makijażu, kosmetyków i innych przyborów toaletowych, tak aby były zawsze łatwo dostępne i nie trzeba było za każdym razem przynosić ich z innego pomieszczenia. Jeżeli jednak w Twojej łazience nie ma zbyt wiele miejsca, musisz wykazać się większą kreatywnością w zakresie przestrzeni do przechowywania. Szafki ukryte za lustrami lub półki we wnękach ściennych to doskonałe sposoby na opanowanie nieporządku. Warto także maksymalnie wykorzystać nietypowe miejsca, takie jak drzwi łazienki, przestrzeń pod umywalką lub zasłonkę prysznicową, aby stworzyć kreatywne rozwiązania do przechowywania.

Zapełniona półka łazienkowa.

Pomoc fachowców

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wymagającym zadaniem jest przeprowadzenie remontu, dlatego często nie decydujemy się na konsultacje z fachowcem. Być może chcemy uniknąć dodatkowych kosztów lub po prostu mamy dużą wiarę we własne umiejętności. Jednak niezależnie od tego, jak prosty wydaje się nam projekt, konsultacja z ekspertem jest niezbędna do tego, by nasza wymarzona przestrzeń łazienkowa była funkcjonalna. Czasami nasze wyobrażenia po prostu nie sprawdzą się w praktyce. Zawodowy projektant pomoże Ci rozplanować pomieszczenie i doradzi, gdzie znaleźć najodpowiedniejsze materiały oraz inne niezbędne akcesoria. Doradzi Ci również rozwiązania na Twoją kieszeń, dzięki czemu zmieścisz się w zaplanowanym budżecie.

Luksusowa toaleta.

Wentylacja

Często zapominamy, jak istotną rolę pełni w łazience wentylacja. Z pewnością zdarzyło Ci się doświadczyć niekomfortowego uczucia, jakie często towarzyszy nam po gorącym prysznicu w niewielkiej łazience bez uchylonego okna. Jest ono spowodowane niewystarczającą wentylacją i wysokim poziomem wilgoci, które nie tylko utrudniają korzystanie z pomieszczenia, ale także niszczą farbę na ścianach. Mogą także prowadzić do powstawania pleśni, która jest trudna i kosztowna do usunięcia. Dlatego tak ważne jest zagwarantowanie odpowiedniej wentylacji łazienki. Jeżeli wyposażenie jej w okno nie jest możliwe, najlepiej jest zainwestować w skuteczny wentylator wyciągowy. Te częste błędy w konstrukcji łazienki mogą okazać się niezwykle kosztowne i czasochłonne w naprawie, tym samym stając się źródłem wielu niedogodności. Przed przystąpieniem do remontu lub budowy nie wolno zapomnieć o sporządzeniu planu uwzględniającego te kwestie, który pozwoli Ci uniknąć problemów i stworzyć wymarzoną, relaksującą łazienkę.

Dowiedz się więcej

  • Przeczytaj porady, dzięki którym Twoja łazienka będzie bezpieczna dla dzieci.

  • Jak sprawić, aby w łazience zapanował piękny zapach?

  • Czy Twoja łazienka jest nieduża? Sprawdź, co zrobić, aby sprawiała wrażenie większej!