Aby łazienka była oazą dobrego samopoczucia, powinna być zawsze higienicznie czysta. Jednak żółte przebarwienia w muszli, na desce i na pokrywie toalety, często nie są łatwe do wyczyszczenia. Dobrą wiadomością jest to, że plamy te nie są groźne. Niemniej jednak, nie są miłe dla oka. Dowiedz się, jak wybielić pożółkłą deskę sedesową!
Przed przystąpieniem do naprawy luźnej pokrywy toalety należy wiedzieć, jak jest ona zbudowana. Pokrywa toalety może być łatwo zamontowana i składa się z następujących elementów:
- Deska sedesowa
- Klapa
- Pręty i zawiasy
Deski sedesowe i klapy są zwykle dostępne w sprzedaży razem z zestawem montażowym. Funkcjonalność poszczególnych modeli jest w dużej mierze identyczna, ale wzornictwo może się znacznie różnić: od desek sedesowych z pokrywami w stylu vintage po modele w stylu pop-art. Oznacza to, że w każdym momencie możesz spersonalizować swoją toaletę za pomocą nowej deski.
Po zamontowaniu deska idealnie przylega do toalety, ale z czasem staje się coraz luźniejsza? Już kilka razy dokręciłeś śruby, ale deska uparcie się poluzowuje? Często wystarczy tylko nowa część i kilka prostych kroków, aby trwale ją naprawić. Najlepiej jest działać szybko, aby chwiejąca się deska sedesowa nie uszkodziła innych części toalety.
W większości przypadków problem leży w nakrętkach, podkładkach lub śrubach pod deską sedesową.
Jeśli deska toalety jest luźna, sprawdź nakrętki mocujące, które zwykle znajdują się na spodzie toalety. Nakrętki mogą się poluzować, zwłaszcza jeśli nie mają plastikowego pierścienia, który temu zapobiega.
Wskazówka: wymień nakrętki na nakrętki samozabezpieczające, znane również jako nakrętki oporowe – mogą one lepiej absorbować ruchy i wibracje i są niezawodnie zabezpieczone. Ruszająca się deska sedesowa to już przeszłość!
Jeśli nakrętki są dokręcone, a deska sedesowa nadal rusza się na boki, przyczyną mogą być podkładki. Gumowe podkładki znajdują się między pokrywą toalety a toaletą i łączą je ze sobą. Z biegiem lat gumowe podkładki stają się jednak porowate i luźne. Czasami nawet pękają, powodując chybotanie się deski sedesowej.
Wskazówka: jeśli gumowe podkładki są uszkodzone, należy je wymienić. Można je kupić w każdym sklepie dla majsterkowiczów. Podkładki są również dołączone do zestawu montażowego każdej deski sedesowej – nie zapomnij ich zamontować, aby Twoja nowa deska sedesowa była stabilna i bezpieczna.
Jeśli deska sedesowa rusza się na boki, przyczyną mogą być również poluzowane śruby. Pokrywa toalety jest połączona z mechanizmem składania za pomocą zawiasów. Są one zwykle mocowane z każdej strony za pomocą dwóch małych śrub, które muszą być mocno przykręcone, aby nic się nie chybotało.
Wskazówka: użyj śrubokręta, aby dokręcić śruby, jeśli są poluzowane!
Wreszcie, chwianie się deski sedesowej może być również spowodowane wadliwymi zderzakami. Znajdują się one pod deską, gdzie są przymocowane lub przyklejone. Jeśli pękną lub wypadną, może to skutkować chybotaniem się deski sedesowej. Uszkodzone zderzaki są zazwyczaj łatwe do wymiany.
Wskazówka: przed zakupem nowych zderzaków, zmierz je, aby mieć pewność, że kupujesz odpowiednią część zamienną. Przed zamontowaniem lub przyklejeniem nowego zderzaka należy również oczyścić powierzchnię klejącą. Do klejenia najlepiej użyć specjalnego kleju montażowego.
Nakrętki, podkładki, śruby i zderzaki są nienaruszone i mocno osadzone, ale deska sedesowa nadal się rusza? W takim razie musi być inny powód. Przyczyną może być niewielka szczelina powietrza między śrubami zabezpieczonymi nakrętkami a pokrywą toalety. Pomimo dokręcenia nakrętek, szczelina ta może powodować ruszanie się deski.
Wskazówka: szczelinę można uszczelnić za pomocą specjalnych elementów mocujących, które nakłada się na śruby.
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Wyrób sobie nawyk niezamykania deski toalety zbyt szybko lub zbyt gwałtownie. W przeciwnym razie z czasem straci ona przyczepność i może ulec uszkodzeniu.
Nasza rada: zainstaluj deskę z systemem wolnego opadania.
Teraz już wiesz co zrobić, gdy deska sedesowa rusza się na boki! Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł koniecznie zajrzyj na naszego bloga i poznaj jeszcze więcej ciekawych porad i trików. Dowiedz się, jak czyścić toaletę, jak usunąć z niej nieprzyjemne zapachy oraz poznaj sprytne sposoby na przechowywanie w łazience!