Skip to Content

PIĘKNE TOALETY: PRZESZŁOŚĆ, TERAŹNIEJSZOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ

Podczas gdy toalety w formie, jaką znamy i kochamy obecnie, są stosunkowo niedawnym wynalazkiem, publiczne i prywatne latryny były znane od początków cywilizacji. Technologia zmieniła wiele, ale  potrzeba uczynienia toalety miejscem estetycznym jest niezmienna.

Style toalet z minionych epok  są świetnym źródłem inspiracji dla dzisiejszych łazienek. Wyrusz z nami podróż w czasie, znajdź swój styl i inspirację do odmiany Twojej toalety.

Hic manebimus optime!

Codzienne obmywanie było ważnym elementem starożytnej miejskiej kultury  - w szczególności Rzymianie przykładali szczególną wagę do publicznych łaźni i latryn. Były to miejsca wspólnego użytku i spotkań towarzyskich, w czasie których omawiane były tematy polityczne i biznesowe.

Wspólne łaźnie i toalety z pewnością nie budzą entuzjazmu, dzięki stylowym wykończeniom oraz wielkiej wadze, jaka przykładali Rzymianie do wyglądu tych miejsc mogą stanowić one nadal źródło inspiracji. W szczególności piękne rzymskie mozaiki mogą być z sukcesem przenoszone na współczesne, również prywatne toalety.

Mozaika.

Piękne naczynia

Wraz ze schyłkiem i upadkiem Imperium Rzymskiego skończyła się era wyszukanych toalet. Skomplikowane systemy sanitarne oraz wodociągi odeszły w zapomnienie,  ustępując miejsca "barbarzyńskiej" dziurze w ziemi a następnie naczyniom potocznie zwanym "nocnikami". Przez wieki ludzie używali tego prostego wynalazku, po prostu wyrzucając fekalia przez okno i chowając "wynalazek" pod łóżka czy do szaf. Jedyną pozywywną stroną takiego rozwiązania był fakt, że nocniki były często bogato zdobione.
Inspirowane antycznymi nocnikami naczynie może stanowić fantastyczną ozdobę nowoczesnych łazienek (np. jako doniczka na kwiaty). Może też nadal stanowić alternatywę, gdy zawiedzie nas nowoczesna kanalizacja.

Regularne mycie.

Wiktoriańskie toalety. Kiedy Brytyjczycy panowali na wodzie.

Ach, jakże Wiktorianie kochali swoje toalety! Dla Brytyjczyków były one symbolem potęgi przemysłowej i postępu. Londyn przodował w kwestii higieny publicznej ze swoimi pierwszymi toaletami publicznymi od 1851 roku i kanalizacją, która do tej pory uznawana jest za jeden z cudów świata. Duma z warunków sanitarnych odzwierciedlała się w bogatych dekoracjach toalet, a każdy szanujący się dom posiadał malowane i zdobione ornamentami umywalki czy zbiorniki na wodę. Był to złoty wiek pięknych toalet!
Styl wiktoriański powraca i jest nadal często spotykany w łazienkach szczególnie zamożnej części społeczeństwa. Odtworzenie stylowych mebli i autentycznego XIX-wiecznego stylu stało się proste, choć taka przyjemność nie należy do tanich.

Wiktoriański Pisuar.

Art Nouveau

Kolejny rozwoj w stylistyce toalet miał bardziej społeczny charakter. W szczególności Paryż był centrum rozkwitu Art Nouveau, stylu, który upiększał otoczenie m.in. budynki użyteczności publicznej, w tym również toalety. Jednym z najbardziej słynnych przykładów są toalety dla kobiet - La Madeleine. Panowie równiez mieli coś dla siebie - do dziś Paryż usłany jest zdobionymi pisuarami.
Ten charakterystyczny kwiatowy styl nie jest tak powszechnie odtwarzany w dzisiejszych czasach, więc znalezienie ceramiki łazienkowej nawiązującej do ego stylu do łatwych nie należy. Styl Art Nouveau najczęściej można odnaleźć w ornamentyce  tapet ściennych. Wystarczy poszukać a kwiatowe wzory odmienią styl łazienki.

Toalety w styu Art Nouveau.

Wspołczesność: Porządna toaleta dla wszystkich

Godziwe domy dla wszystkich były mottem powojennej Europy, a szerząca sie demokratyzacja obejmował także toalety! Masowa produkcja nieubłagalnie zmeniała   łazienki w mniej zdobne. Te nowoczesne - w porównaniu do wcześniejszych - są raczej bardzo proste i zwyczajne. Projektanci wnętrz lat 50., 60 i 70 zrekompensowali zwyczajność użyciem bogactwa kolorów - odcieniami beżu, zieleni czy pomarańczu, a także wielobarwnymi pasami.

Coraz częściej jednak kolor znika z współczesnych toalet ustępując miejsca czystej bieli. O ile jest to wygodne rozwiązanie, dla tych, którzy tęsknią za stylem bardziej retro, bardziej kolorowe opcje są ciągle dostępne.

Nowoczesna toaleta.

Inteligentna toaleta

Co dalej z prostymi toaletami? Cóż, stają się one coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Od wielu lat Japonia przoduje w nowoczesnych technologiach i gadżetach, którymi naszpikowane są toalety.

Wraz ze wzrostem ruchu "Internet of things/Internt rzeczy", toalety Zachodu chcą za nim nadążyć i oferować coś znacznie bardziej High-tech, niż tylko opcję podmuchu gorącego powietrza. Inteligentne toalety przyszłości nie tylko uczynią życie komfortowym, będą też miały pozytywny wpływ na nasze zdrowie poprzez poprawę higieny a nawet analizę ludzkich wydzielin.

Niektóre z modeli toalet, które ostatnio ukazały się na rynku, nie wymagają użycia dłoni co zapewnia maksymalną higienę.  Wszystko to dzięki m.in. aktywacji glosowej, automatycznemu podnoszeniu i opuszczaniu deski klozetowej, automatycznemu spłukiwaniu, a nawet "magicznej różdżce" która po Tobie posprząta!

A to nie koniec. Inteligentna technologia mogłaby obniżyć o miliardy koszty służby zdrowia, a toalety wydają się stać na czele tych rewolucji. Już teraz jest możliwe przeprowadzenia w ten sposób  badania moczu i kału. Wykonywane testy w przypadku np cukrzycy mogą być przekazywane do Towjego komputera lub bezpośrednio do lekarzy specjalistów.

Więc jeśli masz nadmiar dużej gotówki, niektóre z tych inteligentnych rozwiązań są już dostępne. Bądź prekursorem nowych high-tech toalet, a zadziwisz swoich gości i wzbudzisz ich zazdrość.

Nię bądź niemądry, daj sobie pomóc!

Wszystko, o czym kiedykolwiek chciałeś wiedzieć na temat Twojej toalety, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Mieszaj style przeszłości z technologiami jutra z pomocą naszego kompletnego przewodnika po toaletach w ciągu wieków.

Więcej porad na temat stylu i piękna

  • Podaruj swojej łazience metamorfozę, na którą zasługuje