Czyszczenie toalety to zadanie, z którym mierzą się wszyscy, jednak większość z nas musi dbać jedynie o własną ubikację. Dla Leonie, która pracuje w monachijskim hotelu, czyszczenie dziesiątek toalet, łazienek i pokoi stanowi chleb powszedni. Dołączyliśmy do niej podczas codziennego obchodu po pokojach i poprosiliśmy o zdradzenie kilku sposobów na skuteczne utrzymanie czystości w łazience.
„Czystość jest dla nas bardzo ważna. Nasz hotel jest niewielki i przytulny, ale goście zawsze oczekują nieskazitelnie czystych pokoi i łazienek − spełnianie tych oczekiwań to moje zadanie”.
Nasza rozmowa odbywała się w jednym z mniejszych pomieszczeń: dwuosobowym pokoju z kompaktową łazienką. Zapytaliśmy Leonie, ile najczęściej zajmuje jej posprzątanie takiej łazienki.
„Na wysprzątanie małej łazienki potrzebuję łącznie od 10 do 15 minut. Zaczynam od toalety: szoruję ją i nakładam środek do czyszczenia. Później przecieram ściany, umywalkę i brodzik mleczkiem odkamieniającym, używając gąbki nasączonej ciepłą wodą. Na koniec wycieram ściany i wszystkie inne powierzchnie. Zazwyczaj używam do tego papierowego ręcznika; czasami nakładam jeszcze trochę mleczka, jeżeli zabrudzenia są uporczywe. Wycieranie jest bardzo istotne. Jeżeli powierzchnie nie zostaną dokładnie osuszone, powstaną na nich zacieki i plamy. Poszczególne części łazienki należy czyścić osobno. Dlatego używam czerwonego wiadra do mycia toalety i niebieskiego do pozostałych obszarów. Wodę należy wymienić po każdym pokoju. Trzeba też pamiętać o tym, aby zmienić rękawiczki, a także zdjąć je po czyszczeniu toalety przed przystąpieniem do sprzątania pokoju”.
Podczas naszej rozmowy Leonie miała przy sobie bogaty zestaw akcesoriów do sprzątania, dlatego zapytaliśmy ją o funkcje i przydatność poszczególnych przedmiotów.
„Środek odkamieniający to uniwersalny produkt do całej łazienki. Ma on postać mleczka do czyszczenia w płynie [Leonie spogląda na butelkę] i używam go do usuwania wszystkich zabrudzeń z białych kafelków. Bardzo skutecznie wywabia brązowy, przypominający spaleniznę brud, który tworzy się pomiędzy kafelkami lub wokół podstawy brodzika. Nakładam go szczoteczką do zębów i dokładnie szoruję fugi pomiędzy kafelkami [Leonie wykonuje te czynności, opowiadając], aby usunąć cały kamień i pleśń. Szczoteczka to bardzo uniwersalny przyrząd, którego używam do wszystkiego. Bardzo dobrze sprawdza się do usuwania niewielkich zabrudzeń”.
Hotelowa łazienka bez wątpienia lśniła czystością! Całe wyposażenie wyglądało jak nowe i nie nosiło żadnych śladów pleśni ani osadów z kamienia, które zazwyczaj znaleźć można w zakamarkach łazienek nawet najbardziej skrupulatnych właścicieli. Zapytaliśmy Leonie, jak utrzymać pomieszczenie w tak nieskazitelnej czystości.
“Bardzo ważną rolę odgrywa tu utrzymanie łazienki w dobrym stanie, zwłaszcza wypełnianie fug między kafelkami lub szczelin między brodzikiem a ścianą. Dlatego często używamy wypełniacza lub ponownie nakładamy uszczelnienia silikonowe. Uszkodzone lub dziurawe powierzchnie zawsze będą gromadzić brud”.
Leonie właśnie kończyła sprzątanie, które przez naszą pogawędkę zajęło jej znacznie dłużej niż szacowane 15 minut. Zanim się rozstaliśmy, zapytaliśmy ją jeszcze o niechlujnych gości i o to, jak radzi sobie z pozostawianych przez nich bałaganem.
„To nieodłączna część mojej pracy, więc nie mogę mieć do nich pretensji.
Najgorzej jest, gdy goście przynoszą do pokoi jedzenie lub palą papierosy. Zdarzało nam się zastać na dywanie spaghetti lub sos. Niestety nie można na to nic poradzić, dlatego nieraz musieliśmy wymieniać kawałek wykładziny. W zeszłym tygodniu lokatorka postanowiła zafarbować w łazience włosy. Na umywalce i ścianach było mnóstwo czerwonych plam. Szorowanie ich szczoteczką do zębów zajęło mi bardzo dużo czasu! Nie możemy jednak zwracać uwagi gościom. Mogą robić co chcą, a my musimy to zaakceptować. Tak jak mówiłam − to część mojej pracy.”
Leonie, która pochodzi z Grecji, mieszka w Niemczech od 3 lat. Od samego początku pracuje w tym samym hotelu. Ponieważ to niewielki obiekt, sama wykonuje większość pracy: wczesne wstawanie i przygotowywanie śniadania, obsługa recepcji i powitanie gości, a także sprzątanie pokoi.
“Wolę pracować w małym hotelu. Choć jest tu więcej pracy, a przestrzeń jest niewielka, przyjemniej pracuje się w miejscu, gdzie znają cię wszyscy goście, a personel jest mały i zgrany. Dzięki temu atmosfera jest bardziej gościnna”.
Pokojowa zdradza, jak utrzymuje luksusowy hotel w nieskazitelnej czystości.