Skip to Content

Czyszczenie toalety krok po kroku

Trudno Ci znaleźć czas lub chęci na cotygodniowe czyszczenie muszli toaletowej? Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie utrzymać ją w czystości przy minimalnym wysiłku oraz zyskać pewność, że do czyszczenia używasz odpowiednich metod i środków? Z tego przewodnika dowiesz jak się, jak skutecznie wyczyścić toaletę!

Czyszczenie toalety: jak często?

Czyszczenie toalety to jeden z najmniej lubianych obowiązków domowych, którego najchętniej unikamy lub zrzucamy na innych domowników. Jednak przy zastosowaniu prostych, regularnie wykonywanych czynności staje się łatwym zadaniem. Należy przyjąć, że do utrzymania podstawowej higieny konieczne jest czyszczenie muszli toaletowej co najmniej raz w tygodniu.

Czyszcząc muszlę każdego tygodnia, nie dopuścisz do sytuacji, w której jej mycie stanie się nie do zniesienia! Jeżeli pozostawisz zabrudzenia na dłużej, mogą one stać się nie tylko trudne do usunięcia, ale jednocześnie nieprzyjemnie pachnące. Mniej więcej co dwa miesiące warto także przeprowadzić gruntowne czyszczenie. Powinno ono obejmować szorowanie zewnętrznej strony muszli oraz wnętrza zbiornika na wodę.

Dlaczego regularne czyszczenie toalety jest takie ważne?

Ważną rolę odgrywa higiena, jednak dla wielu najważniejszym czynnikiem jest zapach. Brak regularnego czyszczenia sprawia, że ubikacja zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Warto pamiętać, że deska stanowi często najbrudniejszy element toalety. Jest zazwyczaj wykonana z materiałów bardziej sprzyjających rozwojowi bakterii, a zawiasy i niewielkie, ruchome części mogą gromadzić osady, które − jeżeli nie będą regularnie usuwane − zaczną wydzielać przykry zapach.

Zadbaj więc o regularne czyszczenie toalety i każdego jej elementu: zetrzyj wszelkie odbarwienia i wyszoruj zawiasy niewielką szczoteczką, aby zapobiec nawarstwianiu się zabrudzeń.

Niemal wszystkie muszle toaletowe wykonane są z porcelitu, który zapewnia doskonałe właściwości higieniczne. Jego szkliwiona powierzchnia ma nieporowatą, zapobiegającą przywieraniu strukturę o dużej wytrzymałości (odporną na większość zarysowań). Choć intuicja może podpowiadać nam inaczej, element ten nie wymaga aż tyle uwagi. Wystarczy zapobiegać tworzeniu się osadów poprzez stosowanie zawieszki do toalet (takiej jak Bref Power Aktiv) i regularnie przeprowadzać powierzchowne czyszczenie.

Czyszczenie toalety.

Czym wyczyścić toaletę?

Szczotka: jednym z niezbędnych przyrządów jest szczotka do WC. W miarę możliwości warto zaopatrzyć się w szczotkę z końcówką do czyszczenia wewnętrznej krawędzi muszli. Umożliwia ona skuteczniejsze czyszczenie obszaru, który jest potencjalnym siedliskiem bakterii.

Ściereczka lub gąbka: ściereczka lub gąbka będzie Ci potrzebna do umycia wierzchniej części muszli oraz deski. Należy czyścić je innymi przyrządami niż te, których używasz do mycia wnętrza muszli. Zalecane jest także zastosowanie środka do czyszczenia sedesów (najczęściej w postaci mleczka).

Niewielka szczoteczka: poza główną szczotką do WC warto wyposażyć się także w mniejszą szczoteczkę do czyszczenia wierzchnich elementów muszli, zwłaszcza zawiasów oraz trudno dostępnych miejsc. Jeżeli nie masz specjalnej szczotki, dobrze sprawdzi się także stara szczoteczka do zębów.

Skrobak lub pumeks: dodatkowe narzędzia dla prawdziwych profesjonalistów. Możesz ich użyć, aby podczas czyszczenia toalety pozbyć się szczególnie uporczywych odbarwień.

Przyrządy do czyszczenia toalet.

Zalety i wady środków do czyszczenia toalet

Środki do czyszczenia toalety domowej roboty: samodzielnie wykonane środki czyszczące mogą być skuteczne i niedrogie, jednak rozwiązanie to sprawdza się tylko w przypadku osób, które mają wystarczającą ilość czasu i cierpliwości.

Pieniące środki do toalet: pieniące produkty do czyszczenia toalet są skuteczne, jednak ich stosowanie wymaga czasu. Z tego względu nadają się one do gruntownego czyszczenia, a nie do codziennego użytku.

Płyny i żele do czyszczenia toalet: idealne do regularnego i codziennego użytku. Regularnie stosując dobry środek do toalet, nie musisz używać żadnych innych produktów. Do codziennego użytku polecamy, między innymi, Bref Excellence Gel, który zapewni doskonałe efekty czyszczenia oraz toaletę pełną blasku i zapachu.

Jak umyć toaletę?

Podobnie jak w przypadku wielu innych prac domowych, najlepiej jest wykonywać czynności od góry do dołu: zacznij od umycia deski sedesowej, a następnie kieruj się w dół. Metoda ta nie tylko zapewnia usunięcie wszystkich nieczystości, ale także odzwierciedla priorytet higieny w toalecie. Na desce sedesowej gromadzą się bowiem największe ilości bakterii i źródeł nieprzyjemnego zapachu.

Kolejnym ważnym zadaniem jest czyszczenie obszaru pod wewnętrzną krawędzią muszli, gdzie zbierają się duże ilości brudu ze względu na utrudniony dostęp wody, która utrzymuje w czystości pozostałą część toalety. Nałóż płyn do toalet na całą długość krawędzi i dokładnie wyszoruj ją szczotką klozetową. Ostatnim stadium sprzątania jest mycie dna muszli oraz syfonu. Uzupełnij płyn do czyszczenia w muszli i wyszoruj wszystkie powierzchnie, które jesteś w stanie dosięgnąć szczotką.

Nie zaniedbuj także niewidocznych miejsc, w tym tylnej części toalety oraz obszaru pod spłuczką. Co jakiś czas wyczyść wszystkie rury i armaturę. Czasami to właśnie najmniej widoczne części gromadzą najwięcej brudu − zwłaszcza wtedy, gdy pomijasz je przy cotygodniowym sprzątaniu.

Teraz już wiesz, jak wygląda prawidłowe czyszczenie toalety. Szukasz więcej wskazówek na ten temat? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz na naszym blogu!

Więcej porad na temat sprzątania

  • Spieszysz się? Nie czekaj! Już teraz dowiedz się, jak szybko wyczyścić toaletę

  • Zagraj w zielone i spraw, aby Twoja łazienka zapachniała wonią kwiatów

  • Przed Tobą poważne zadanie? Zajrzyj do naszego poradnika na temat czyszczenia silnie zabrudzonych toalet!