Skip to Content

Jak odkamienić spłuczkę? Praktyczne wskazówki i triki

Czy Twoja toaleta kapie i cieknie? Czy wewnątrz muszli klozetowej pojawił się nieestetyczny osad o szarawym lub brązowo-żółtym odcieniu? Jeśli tak, nadszedł czas, aby przystąpić do odkamieniania spłuczki. Oczywiście, najlepiej w ogóle unikać takiej sytuacji. W niniejszym artykule odkryjesz kompleksowe porady dotyczące pielęgnacji i odkamieniania zbiornika wody w WC i nie tylko!

Dlaczego odkamienianie zbiornika wody w toalecie jest tak ważne?

Jesteśmy przyzwyczajeni do odkamieniania zmywarki, czajnika, ekspresu do kawy i żelazka. Fakt, że osad wapienny gromadzi się również w zbiorniku wody w toalecie, umyka naszej uwadze i dlatego zbyt łatwo o nim zapominamy. Dopiero gdy woda ze spłuczki nieustannie cieknie, przypominamy sobie o tym, że już dawno mieliśmy odkamienić zbiornik wody w WC!

W zależności od regionu woda może być mniej lub bardziej twarda. Jeśli osady gromadzą się w spłuczce przez lata, tworzy to nie tylko idealną pożywkę dla bakterii, ale także problem dla mechanizmu spłukiwania wody i jego prawidłowego działania. Może to być naprawdę kosztowne: przez cieknącą wodę, dziennie można stracić nawet 500 litrów wody!

Ponadto, jeśli strumień wody wydostaje się ze spłuczki tylko ze słabym ciśnieniem podczas spłukiwania lub jeśli spłuczka nie napełnia się całkowicie, często odpowiedzialne są za to osady kamienia. Mogą one także doprowadzić do nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z WC. Aby temu zapobiec, ważna jest właściwa pielęgnacja spłuczki.

Odkamienianie spłuczki: domowy sposób czy środek czyszczący?

Do odkamieniania spłuczki nadają się dostępne na rynku profesjonalne środki czyszczące, które skutecznie zwalczają lub bezpośrednio zapobiegają osadzaniu się kamienia.

W sklepach dostępny jest duży wybór tabletek zapobiegających osadzaniu się kamienia i środków do czyszczenia urządzeń sanitarnych. Ich największa zaleta: działają szybko, skutecznie i są łatwe w użyciu.

Zawieszki do WC Bref Brilliant Gel Wiosenny Deszcz oferują dwie korzyści: higieniczną świeżość i ochronę przed osadzaniem się kamienia.

W Internecie znaleźć można informacje na temat domowych sposobów odkamieniania spłuczki toaletowej. Zalecamy jednak, aby nie eksperymentować i zamiast tego polegać na profesjonalnych produktach, które są nie tylko skuteczne, ale jednocześnie nie uszkadzają ceramiki toalety, a także zapewniają przyjemny, świeży zapach.

Jak odkamienić spłuczkę krok po kroku?

Niezależnie od tego, czy posiadasz spłuczkę wolnostojącą, czy podtynkową, dostępny w sklepach środek czyszczący szybko poradzi sobie z kamieniem. Wystarczy, że wykonasz następujące kroki:

 1. Zdejmij pokrywę spłuczki
 2. Zakręć zawór wody
 3. Zdemontuj mechanizm spłukujący (ramię ruchome, pływak, uszczelki, zawór wlotowy)
 4. Sprawdź uszczelki: jeśli są porowate lub twarde, warto je wymienić
 5. Umieść zdemontowane elementy w misce wypełnionej detergentem do czyszczenia i pozostaw na noc
 6. Ponownie zamocuj pływak, aby uszczelnić zbiornik
 7. Wlej wodę i środek czyszczący do spłuczki i pozostaw mieszaninę na noc
 8. Wyczyść wszystkie części drucianą szczotką, w tym wnętrze zbiornika na wodę
 9. Ponownie zamontuj wszystkie elementy
 10. Powtórz proces, jeśli nie wszystkie osady kamienia zostały usunięte

W nowoczesnych łazienkach spłuczka toaletowa jest najczęściej wbudowana w ścianę. Odkamienianie spłuczki podtynkowej wymaga zdjęcia plastikowej pokrywy. Następnie wystarczy otworzyć przegrodę za pomocą śrubokręta krzyżakowego. Teraz spłuczka powinna być odsłonięta. Można więc przystąpić do czyszczenia w sposób opisany powyżej.

Jak często należy przeprowadzać odkamienianie spłuczki?

Procedurę odkamieniania spłuczki należy przeprowadzać raz w roku, zwłaszcza jeśli mieszkasz na obszarze o wysokiej twardości wody. Daje to największą szansę na zapobiegnięcie osadzaniu się kamienia i zapewnienie optymalnego działania mechanizmu spłukiwania wody na długi czas.

Więcej porad na temat sprzątania

 • Spieszysz się? Nie czekaj! Już teraz dowiedz się, jak szybko wyczyścić toaletę

 • Zagraj w zielone i spraw, aby Twoja łazienka zapachniała wonią kwiatów

 • Przed Tobą poważne zadanie? Zajrzyj do naszego poradnika na temat czyszczenia silnie zabrudzonych toalet!