Co zrobić, gdy woda w toalecie nie schodzi?

Pewnie każda z nas co najmniej raz w życiu spotkała się z problemem, gdy po spuszczeniu wody w toalecie, ta nie chce schodzić. To sytuacja nie tylko kłopotliwa, ale także dość nieprzyjemna. Na szczęście istnieją proste sposoby, które możemy zastosować, by szybko rozwiązać ten problem i wrócić do codziennych spraw bez stresu. Sprawdźmy więc, dlaczego woda w toalecie stoi i co zrobić, aby to naprawić!

Woda spływająca w czystej, odetkanej toalecie.

Dlaczego woda w toalecie stoi?

Woda w toalecie może stać z różnych powodów. Jednym z głównych jest zapchanie przewodu kanalizacyjnego. Często dochodzi do tego przez zbyt dużą ilość papieru toaletowego lub przedmioty przypadkowo wpadające do muszli klozetowej. Kolejnym powodem może być niewłaściwe działanie spłuczki. Woda może również stać w toalecie z powodu problemów z układem hydraulicznym lub uszkodzeniem samej muszli klozetowej.

Aby zweryfikować, czy woda w toalecie nie spływa z powodu zapchania, warto użyć gumowego przepychacza do rur kanalizacyjnych. Jeśli masz wrażenie, że problem jest bardziej skomplikowany lub nie potrafisz sobie poradzić, nie wahaj się wezwać hydraulika.

Co zrobić, gdy woda w toalecie nie spływa?

 1. Użyj przepychacza toaletowego:
  Co zrobić, gdy woda w toalecie nie schodzi? Przepychacz to doskonałe i łatwe w użyciu narzędzie do usuwania zatorów w toalecie. Po prostu umieść go nad odpływem wody i wykonaj kilka energicznych ruchów w dół i w górę. To często wystarcza, aby usunąć mniejsze zatory i przywrócić swobodny przepływ wody.
 2. Domowe sposoby:
  Warto spróbować też domowych sposobów, takich jak wlanie do toalety gorącej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Te substancje mogą pomóc rozpuścić zatory i umożliwić swobodny przepływ wody.
 3. Wąż do przepychania rur:
  Jeśli woda w toalecie nie spływa mimo wypróbowania wszystkich powyższych metod, warto użyć specjalnego węża do udrażniania rur kanalizacyjnych. Włóż wąż do odpływu wody i poruszaj nim w górę i w dół. Dzięki temu możesz usunąć większe zatory, które nie dają się usunąć klasycznym przepychaczem.
Osoba w żółtych rękawiczkach, ręcznie odtykająca toaletę.
Czasami, gdy woda w toalecie nie spływa, a żadne metody nie przynoszą rezultatu – musisz ręcznie odetkać odpływ.

Jak zapobiegać stojącej wodzie w toalecie?

 1. Unikaj nadmiernego używania papieru toaletowego:
  Nadmierne użycie papieru toaletowego jest jedną z głównych przyczyn zatorów w toalecie. Używaj tylko tyle, ile jest niezbędne, aby uniknąć problemów z odpływem wody.
 2. Unikaj wrzucania przedmiotów do toalety:
  Upewnij się, że wszyscy domownicy (szczególnie dzieci) wiedzą, że do toalety nie powinno się wrzucać żadnych przedmiotów, które mogą zatkać odpływ. Dzieciom należy wyjaśnić, jakie przedmioty należy wrzucać do kosza, a nie do toalety.
 3. Regularne czyszczenie toalety:
  Regularne czyszczenie toalety (poznaj nasze ulubione sposoby na czystą toaletę), najlepiej raz w tygodniu, może pomóc w zapobieganiu zatorom. Płyny do czyszczenia toalety, takie jak Bref Power Activ Gel pomagają w utrzymaniu rur kanalizacyjnych w dobrym stanie.
Osoba odtykająca toaletę przy pomocy klasycznego przepychacza.
Co zrobić, gdy woda w toalecie nie schodzi? Przepychacz to łatwe w użyciu narzędzie, które rozwiąże problem!

Teraz już wiesz co zrobić, gdy woda w toalecie nie schodzi, używając prostych narzędzi i domowych środków. Pamiętaj jednak o regularnym utrzymaniu higieny i ostrożności, aby unikać podobnych sytuacji w przyszłości. Użyj zawieszek Bref Brilliant Gel All-in1, aby zadbać o perfekcyjną czystość i piękny zapach przy każdym spłukaniu.

Więcej porad na temat sprzątania

 • Spieszysz się? Nie czekaj! Już teraz dowiedz się, jak szybko wyczyścić toaletę

 • Zagraj w zielone i spraw, aby Twoja łazienka zapachniała wonią kwiatów

 • Przed Tobą poważne zadanie? Zajrzyj do naszego poradnika na temat czyszczenia silnie zabrudzonych toalet!