15 toaletowych ciekawostek

Najdroższe, najbardziej przerażające, najcenniejsze i najbardziej artystyczne toalety…

Odwiedzać toaletę musi każdy. Nie każdy jednak wie, jak niezwykłe zwyczaje lub doświadczenia mogą się z tym wiązać. Poznaj piętnaście toaletowych ciekawostek z całego świata…

1. Jak stracić dorobek całego życia

Szacuje się, że ponad 7 milionów Amerykanów przypadkiem wrzuciło telefon do toalety. To mnóstwo straconego czasu, kontaktów oraz danych. Niektóre przypadki są jednak szczególnie brzemienne w skutki. Przekonał się o tym Kanye West, kiedy w 2016 roku jego córka spłukała jego iPhone’a w ubikacji. Przechowywał na nim swoje wszystkie najnowsze utwory!

Telefon w muszli klozetowej.

2. Sprawdź, czy nie masz towarzystwa

Australijskie toalety słyną z tego, że często zamieszkują je niepożądani goście. Ci, którzy zapominają o dokładnych oględzinach, narażają się więc na spore ryzyko. Jeżeli boisz się pająków, najlepiej od razu przejdź do kolejnej ciekawostki. Szczególnie złą sławą cieszy się pająk Latrodectus hasselti − choć wypadki z jego udziałem zdarzają się rzadko, bywa, że kończą się śmiertelnie.

Australijski pająk.

3. Sztuka dla sztuki

Nagroda za najbardziej artystyczną toaletę w historii z pewnością trafiłaby do Marcela Duchampa, który w 1917 roku zaszokował świat sztuki, prezentując na wystawie pisuar – na cokole! Dzieło to, które otrzymało nazwę „Fontanna”, do dziś uznawane jest za przełom w historii sztuki.

4. Nie na każdą kieszeń

Za najdroższy sedes na świecie uważana jest złota toaleta Hang Fung, która warta jest aż 5 mln dolarów. Znajduje się ona w Hongkongu, w pokazowej łazience zwanej „Złotą salą”, i jest dostępna do podziwiania (tylko podziwiania!) dla zwiedzających.

Złota toaleta Hang Fung.

5. Gorąca toaleta

Mieszkańcy niektórych regionów świata są w stanie zrobić bardzo wiele, aby nieco podwyższyć temperaturę. Ponadto w zimnym klimacie często znacznie łatwiej o ogień niż o bieżącą wodę. To właśnie dlatego w najchłodniejszych zakątkach Ziemi wykorzystywane są toalety spalające. Przekształcają one odpady w nieszkodliwy i bezzapachowy popiół!

6. Czy lordowie dziś zasiadają?

Izba Lordów w brytyjskim parlamencie postrzegana jest przez wielu jako nieco staroświecka. To zgromadzenie dygnitarzy może poszczycić się wielowiekową tradycją oraz towarzyszącymi jej rytuałami. Jednym z najcenniejszych „siedzisk” w gmachu jest działająca toaleta pochodząca z lat 70-tych XIX wieku. Jest ona rzadkim egzemplarzem toalety typu Braemar. W czasach swej nowości była ona czymś tak ekskluzywnym, że jej nazwa była potocznie używana jako synonim luksusu.

Pałac Westminsterski.

7. Nie warto kucać nad toaletą − zarazki i tak podróżują!

Udowodniono, że spłukiwanie toalety może rozprzestrzeniać zarazki nawet na odległość niecałych 2 metrów! Panowie − to doskonały powód, aby pamiętać o opuszczaniu klapy.

8. Trzy zmarnowane lata

Szacuje się, że przeciętny człowiek spędza trzy lata życia, siedząc na toalecie!

9. Światowy Dzień Toalet

Tak − to święto naprawdę istnieje. Przyczyny jego ustanowienia są jednak istotniejsze, niż można przypuszczać. Światowy Dzień Toalet jest obchodzony 19 listopada w celu poprawy sytuacji sanitarnej miliardów ludzi, którzy nie mają dostępu do toalety (jest to około 40% populacji świata).

Światowy Dzień Toalet.

10. Szaleństwo

Pierwszym filmem, w którym ukazano spłukiwaną toaletę, była „Psychoza”. Było to zbyt wiele dla co bardziej konserwatywnych odbiorców, którzy zaczęli przesyłać skargi sprzeciwiające się emisji tak nieprzyzwoitych obrazów!

11. Nie ten koniec!

Rzymianie nie znali papieru toaletowego, dlatego zamiast niego używali nasączonych wodą gąbek na kiju! To właśnie stąd wzięło się anglojęzyczne powiedzenie „You’ve got the wrong end of the stick”, które sygnalizuje błąd lub nieporozumienie.

12. Sławne piosenki o toaletach

Motyw toalety pojawiał się w wielu utworach, z których najsławniejszym jest najprawdopodobniej napisana przez Johnny’ego Casha piosenka „Flushed From The Bathroom Of Your Heart”.

Johnny Cash z przygnębioną miną.

13. Zachować dla potomności

Korea Południowa może pochwalić się całym parkiem rozrywki oraz muzeum, które poświęcone są toaletom. Nawet sam gmach mieszczący osobliwe zbiory ma kształt muszli klozetowej! Z pewnością warto umieścić to miejsce na liście wymarzonych celów podróży...

Muzeum Haewoojae.

14. Dokładna analiza

Toalety typu niemieckiego słyną ze swojej konstrukcji. Obejmuje ona półkę, która pozwala użytkownikom dokładnie przyjrzeć się swojemu „dziełu” przed spłukaniem…

15. Big in Japan

W Japonii do toalet przywiązuje się bardzo dużą wagę. Japończycy, którzy przez wieki korzystali z latryn, podczas Amerykańskiej okupacji zakochali się w zachodnich toaletach i postanowili je przysposobić. Obecnie japońskie toalety, zwłaszcza marki Toto, są najbardziej zaawansowanymi technicznie ubikacjami na świecie. Posiadają one podgrzewacze, systemy myjące, a nawet odtwarzacze muzyki!

Japońska toaleta.

Czy wiesz…
Ile kosztuje najdroższy sedes świata?
Jaka jest najpopularniejsza piosenka o toalecie?
Jakie cenne rzeczy przypadkowo upuszczono do toalety?

Czy chcesz wiedzieć więcej o swojej toalecie?

  • Zainspiruj się stylem toalet z przeszłości

  • Zagraj w zielone i spraw, aby Twoja łazienka zapachniała wonią kwiatów

  • Zyskaj informacje z pierwszej ręki − przeczytaj wywiad z ekspertem od toalet