Skip to Content

6 RAD POMOCNYCH W ZAPOBIEGANIU I RADZENIU SOBIE Z ZATKANĄ TOALETĄ

Zatkana toaleta nie jest czymś, z czym chcesz się zmagać. To nieprzyjemne, brudne i może wyrządzić wiele szkód. Mimo że to rzadkość dla toalet ze spłuczkami, najlepiej zrobić wszystko, by uniknąć takiej ewentualności.

Na szczęście jest wiele środków zapobiegawczych, które możesz wykorzystać, by upewnić się, że Twoja toaleta będzie wolna od kamienia i nie grozi jej zatkanie. Sprawdź 6 najważniejszych rzeczy, które powinieneś zrobić, by zapobiec zatykaniu się toalety oraz poradzić sobie z jej ewentualnym zapchaniem.

1. Uważaj, co spuszczasz

Toalety najczęściej zatykają się w wyniku wrzucenia do niej rzeczy, która nie powinna tam się znaleźć. Dlatego najlepszym sposobem na zapobieganie zatkaniu jest bycie ostrożnym. Także pozostali domownicy muszą wiedzieć, ze toaleta to nie kosz na śmieci - nie możesz do niej wyrzucać wszystkiego!

Także goście powinni zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z zatkanej toalety. Może być to jednak odrobinę krępujące. Ciężko przekazać gościom instrukcje dotyczące korzystania z toalety, a gdy przydarzy się "wypadek", mogą oni być zbyt zawstydzeni do przyznania się, że wrzucili do środka coś nieodpowiedniego. 

Aby uniknąć zakłopotania i zawstydzenia, może warto powiesić napis? Tylko po to, by przypomnieć gościom i domownikom, by nie wyrzucali do toalety wkładek, podpasek, wacików, mokrych chusteczek czy nici dentystycznych. Wszystko to powinno być wyrzucane do kosza na śmieci.

W końcu, jeśli stale doskwiera Ci problem zatykającej się toalety, spróbuj zmienić papier toaletowy, którego używasz. Te wielowarstwowe mogą czasem być przyczyną zapychanie toalet, jeśli użyjesz ich zbyt dużo w czasie jednego spłukania.

Rolka papieru.

2. Regularne czyszczenie

Regularne czyszczenie i pielęgnacja toalety również ma wpływ na zapobieganie jej zapychania. Aby upewnić się, że spłukuje się z pełną siłą (a tym samym jest mniej podatna na zapychanie), myj wnętrze toalety pod jej krawędzią. Tam też umieszczone są dziurki, przez które wypływa woda i mogą się zatykać.

Od czasu do czasu, dobrym pomysłem jest też wyczyszczenie wnętrze spłuczki, o ile jest łatwo dostępna. Tu też mogą zaczynać się problemy z zatykaniem, jeśli nagromadzi się tam zbyt dużo glonów. Użycie tabletek do spłuczek jak Bref Duo Cubes pomaga zapobiegać gromadzeniu się glonów, niemniej jednak dodatkowo dobrze jest czasem (na przykład raz w roku) opróżnić spłuczkę i dobrze ją wyczyścić.

Regularne czyszczenie toalety.

3. Utrzymaj Twoją toaletę wolną od kamienia

Kamień jest główną przyczyną brzydkich, brunatnych plam w toalecie i może przyczyniać się do jej blokowania poprzez zmniejszanie wolnego przepływu materiału. Cała woda, ale w szczegolności tak zwana "twarda woda", zawiera minerały jak wapń, magnez czy żelazo, mające skłonność do przylepiania się i magazynowania na ściankach rur i muszli klozetowych. Kamień tworzy się, kiedy woda odparowuje i zostawia za sobą te minerały. Pozostałości przyciągają brud i bakterie, nabudowując się na siebie, warstwa po warstwie.

Kamień jest nie tylko szpetny i niehigieniczny, ale może też powodować kurczenie się rur, a co za tym idzie - potencjalne blokowanie. Wielkość problemu zależna jest od twardości wody w miejscu, gdzie mieszkasz. Nawet jednak na terenach ze stosunkowo miękką wodą odkamienianie może przynosić korzyści. Tam, gdzie woda jest twarda - to konieczność.

Zapobiegać gromadzeniu się kamienia można poprzez stałe używanie kostek do toalet i spłuczek. Są one bardzo proste w założeniu i utrzymaniu. Kostki do spłuczek są szczególnie efektywne, walcząc z nabudowującym się kamieniem zarówno tam jak i w dziurkach, którymi wypływa woda, ale i w muszli klozetowej.

Jeśli na środki zapobiegawcze jest już dawno zbyt późno i chcesz dowiedzieć się jak pozbyć się kamienia z toalety, użyj Bref 10xEffect. Ten środek do czyszczenia toalet przedrze się przez zabrudzenia i z pomocą odrobiny tarcia, szybko usunie najbardziej oporne plamy.

Toaleta wolna od kamienia.

4. Spłukuj odpowiednio!

Spłukiwanie w toalecie działa w ten sposób, że duża dawka wody jest wypuszczana w jednym czasie i w ten sposób zabiera ze sobą materiał z muszli, wypychając bezpiecznie przez rurę pod spodem. Jeśli ilość wody nie jest wystarczająca, proces ten może nie zajść poprawnie, przez co część materiału może utknąć. Troska o środowisko doprowadziła do mniejszego wykorzystywania wody także w toaletach. Należy jednak wiedzieć, że instalowanie urządzeń wodooszczędnych, może powodować zatykanie się toalet.

Spuszczanie wody.

5. Wczesna interwencja

Jeśli coś wpadnie do Twojej toalety, nie miej zahamowań - sięgnij po to! Może brzmieć strasznie, ale kilka sekund nieprzyjemności może oszczędzić Ci kłopotu. Kiedy szczoteczka do zębów czy szczotka znikną z zasięgu wzroku w muszli klozetowej, mogą zacząć się problemy. Zawsze miej przepychacz w zanadrzu! Dobrze mieć przepychacz w każdej łazience. Użyj go tak szybko, jak zorientujesz się, że może być zapchana lub jeśli przypadkiem coś do niej wpadnie. Szybkie zassanie powinno odblokować toaletę i załatwić sprawę.

Nie spłukuj toalety, gdy pojawi się problem!
To bardzo kuszące - spróbować kolejny raz użyć spłuczki, aby odblokować toaletę. Jednak woda - zamias spłynąć - podnosi się do góry. Nie jest jednak tragicznie, dopóki zawartość nie wypłynie z toalety. Przynajmniej poczekaj, aż poziom wody obniży się do normalnego poziomu, zanim spróbujesz ponownie. Najlepiej jednak od razu użyc przepychacza i rozwiązać problem.

Weź przepychacz.

6. Kiedy szukać pomocy specjalisty?

Jeśli przepychacz sobie nie radzi, a Twoja toaleta jest stale zablokowana, to może być czas na telefon do specjalisty - i im szybciej, tym lepiej. Zatkana toaleta nie tylko jest niehigieniczna, ale też grozi podtopieniem Ciebie i Twoich sąsiadów.

Zagrożenia zablokowanej toalety.
Jeśli toaleta znacząco się przeleje, może zniszczyć podłogi, przemieścić się do reszty domu, a nawet na inne poziomy, do innych pokojów czy mieszkań. Częściej, zatkana toaleta po prostu narobi balaganu, będzie brzydko pachnieć i przysporzy Ci kłopotu oraz wydatków. Interwencja specjalisty przeprowadzona na czas może oszczędzić Ci problemu.

Nie bądź niemądry! Daj sobie pomóc.

Zatkana toaleta?
Uniknij nieprzyjemności i bałaganu...
Dowiedz się jak przejąć kontrolę szybko i sprawnie.

Więcej porad na temat sprzątania

  • Spieszysz się? Nie czekaj! Już teraz dowiedz się, jak szybko wyczyścić toaletę

  • Zagraj w zielone i spraw, aby Twoja łazienka zapachniała wonią kwiatów

  • Przed Tobą poważne zadanie? Zajrzyj do naszego poradnika na temat czyszczenia silnie zabrudzonych toalet!