Łazienkowe inspiracje – 7 sposobów na spokój w toalecie

Nie lubimy się tym chwalić, ale większość z nas spędza w łazience sporą ilość czasu – zazwyczaj w samotności, na mniej lub bardziej cichej kontemplacji. Być może warto więc zadbać o jakość tych chwil, przekształcając łazienkę w prawdziwą oazę spokoju… a toaletę – w porcelitowy tron. Przeczytaj siedem wskazówek, dzięki którym każda wizyta w toalecie będzie przyjemnością.

Zielona przestrzeń

Odrobina zieleni bez wątpienia ożywi każde pomieszczenie w domu. Udekorowanie łazienki bujnymi roślinami nie tylko wniesie naturalny pierwiastek do przestrzeni, która może wydawać się sterylna i chłodna, ale także − w przypadku niektórych gatunków − przyczyni się do czystszego powietrza i wyeliminowania brzydkich zapachów. Dobrym przykładem jest zielistka Sternberga, która usuwa z powietrza substancje zanieczyszczające i doskonale nadaje się do mniejszych łazienek, gdzie można zawiesić ją pod sufitem lub ustawić na wysokiej półce, tak aby jej długie liście zwisały w dół. Przepiękny skrzydłokwiat również ma właściwości oczyszczające powietrze, lecz nie tylko; jego białe kwiaty wydają także subtelny i przyjemny zapach. Aloes to roślina o niewielkich wymaganiach, która jest doskonałym wyborem do toalety − żel aloesowy skutecznie koi wszelkie podrażnienia. Jeżeli Twoja łazienka jest bardzo wilgotna, postaw na paprotki, które doskonale radzą sobie w takich warunkach, jednocześnie oczyszczając powietrze i wchłaniając nadmierną wilgoć.

Łazienka z zielonymi paprotkami, zielonymi hortensjami i zielonymi drzewami za oknem.

Aromatyczne potpourri

Zapachy w łazience są naturalnym zjawiskiem, ale nie oznacza to, że nie możemy starać się ich ograniczać. Czysta toaleta to połowa sukcesu. Subtelny zapach może zaś bardzo skutecznie zamaskować ubikacyjne zapachy. Do tego zadania doskonale nadają się oczywiście kadzidełka, potpourri, świeczki zapachowe i odświeżacze powietrza, jednak możesz pójść o krok dalej i wsypać nieco sody oczyszczonej do kosza na śmieci, zamoczyć szczotkę toaletową w środku czyszczącym oraz wlać odrobinę octu do zbiornika na wodę. Jeśli korzystasz z produktów zapachowych, dobieraj je tak, aby ich aromaty uzupełniały się nawzajem.

Miska z potpourri obok umywalki w łazience.

Dźwięki ciszy

Odkręcanie kranu w nadziei, że bieżąca woda zamaskuje dźwięk innych substancji spadających do wewnątrz muszli klozetowej, zdecydowanie nie wspomaga globalnych wysiłków na rzecz ograniczania zużycia wody na świecie. Zamiast tego wyposaż łazienkę w radio. Połącz je z oświetleniem, tak aby automatycznie włączało się przy naciśnięciu pstryczka; możesz nawet pokusić się o włącznik z czujnikiem ruchu. Jeżeli preferujesz bardziej subtelne dźwięki, masz do dyspozycji wiele alternatywnych rozwiązań: dźwięki lasu lub oceanu albo muzykę relaksacyjną. Sztuczna inteligencja także nie musi kończyć się na drzwiach łazienki; jeżeli więc masz w domu asystenta głosowego, możesz po prostu wydać odpowiednie polecenie i cieszyć się muzyką, na którą masz ochotę. Jeżeli nie chcesz zastawiać łazienki kolejnymi urządzeniami, ucieszy Cię wiadomość, że także do tego celu wymyślono już aplikację – a ściślej mówiąc krocie aplikacji, które pomogą Ci uratować godność, niezależnie od dźwięków, które wydajesz w łazience.

Smartfon leżący na krawędzi umywalki w łazience.

W kucki

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się podnóżki toaletowe. Pozwalają one ułożyć ciało w pozycji kucznej, która rozluźnia mięśnie i ułatwia wypróżnianie. Podnóżki dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach; w sklepach znajdziesz zarówno tańsze wersje z kolorowych tworzyw sztucznych, jak i ekologiczne, eleganckie warianty z bambusa. Wybierz produkt, który pasuje do wystroju Twojej łazienki i zacznij załatwiać sprawy w kucki.

„Odpicuj” swoją toaletę

Japońskie ubikacje są świętym Graalem toaletowej technologii. Większość domów w tym niezwykle nowoczesnym kraju wyposażona jest w prawdziwe „trony” godne tego mienia. Podgrzewane, zdalnie sterowane deski, dysze z regulowaną siłą natrysku oraz suszarki powietrzne to zaledwie standardowe funkcje; bardziej zaawansowane modele mogą pochwalić się dodatkowymi możliwościami, takimi jak neutralizacja zapachów lub tłumienie dźwięków. Jeżeli chcesz ulepszyć swoją toaletę, nie inwestując w japońskie luksusy (których koszt dorównuje jakości), za ułamek tej ceny możesz wyposażyć łazienkę w bidet. To łatwe w montażu urządzenie z pewnością zrobi wrażenie na gościach i uprzyjemni także Twój własny czas w toalecie.

Luksusowa toaleta w japońskim stylu.

Wytrzyj na mokro bez nawilżanych chusteczek

Spór dotyczący nawilżanych chusteczek nieustannie wrze. Jedni twierdzą, że brak codziennego mycia toalety najwyższej jakości chusteczkami do czyszczenia jest z gruntu niehigieniczny, podczas gdy zdaniem drugich nawet te produkty, które według deklaracji producentów nadają się do spłukiwania, czynią spustoszenie w kanalizacji i należy ich unikać za wszelką cenę. Na wszelki wypadek zdecyduj się na ekologiczną strategię i użyj czyszczącego sprayu lub żelu, aby zamienić zwykły papier toaletowy w nawilżane ściereczki, które spłuczesz bez wyrzutów sumienia.

Rolki papieru toaletowego na różowym tle.

Światełko w ciemności

Nic nie zakłóca nam błogiego snu skuteczniej niż nocna wycieczka do jasno oświetlonej toalety. Wpadanie na meble po omacku też nie należy jednak do przyjemności. Nocne oświetlenie z czujnikami ruchu to ekonomiczne rozwiązanie, które rozjaśni drogę na tyle, by umożliwić Ci bezpieczne przejście do toalety i z powrotem, nie rozbudzając Cię zbyt intensywnym światłem. Dodatkowa korzyść: brak konieczności gorączkowego poszukiwania wyłącznika.

Delikatne oświetlenie umywalki w łazience.

Toaleta powinna być strefą komfortu. Zobacz 7 łazienkowych inspiracji, które przemienią Twoją łazienkę w oazę spokoju.

Dowiedz się więcej

  • Szukasz sposobów na oczyszczenie powietrza w łazience? Sprawdź, które rośliny do łazienki, nie tylko pięknie wyglądają, ale podnoszą też jakość powietrza!

  • Czy czujesz dziwny zapach? Sprawdź, jak pozbyć się niepożądanych woni z toalety

  • Zawieś kostkę na muszli i już nigdy nie przejmuj się brzydko pachnącą toaletą