Łazienka bezpieczna dla dzieci

Jeżeli mieszkasz z dziećmi, to doskonale wiesz, jak trudno jest zapanować nad bezpieczeństwem całego domu. Te same zasady, które dotyczą innych pomieszczeń w domu, mają także zastosowanie do łazienki. Być może używasz urządzeń takich jak lokówka i chcesz upewnić się, że pozostaną one poza zasięgiem dziecil lub pragniesz ochronić świeżo pomalowane ściany przed plamami z pasty do zębów − niezależnie od tego, odpowiednie przystosowanie łazienki jest bardzo istotne. Przede wszystkim musi to być miejsce niestwarzające zagrożenia dla dzieci. Jeżeli zaś przygotowujesz łazienkę specjalnie dla najmłodszych, musisz zaplanować ją tak, aby zmotywować dzieci do porannego wstawania i wieczornego mycia.

Odpowiednia wysokość umywalki i toalety

Choć jest to jedno z najmniejszych pomieszczeń w domu, może kryć w sobie wiele trudności dla dzieci. Rodzice często odruchowo planują wyposażyć łazienkę w miniaturowe umywalki i toalety dla maluchów. Choć wyglądają one uroczo, wielu z nas nie chce jednak wydawać zbyt dużo pieniędzy na wyposażenie, z którego dzieci szybko wyrosną, lub zapełniać i tak niewielką już przestrzeń łazienki dodatkowymi instalacjami. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest montaż standardowej umywalki i zakup stołka dla dziecka. Taki podnóżek można schować, gdy nie jest używany, a później oddać komuś, kiedy nie będzie już potrzebny.

To samo rozwiązanie sprawdzi się w przypadku toalety. Choć w sprzedaży dostępnych jest wiele miniaturowych ubikacji, które doskonale sprawdzą się podczas przyuczania dziecka do korzystania z łazienki, mogą one jednak nie być praktycznym rozwiązaniem na dłuższą metę. Najlepiej jest zdecydować się na standardowy rozmiar toalety; wyższe ustępy mogą być zbyt problematyczne. Ten sam stołek, który umożliwia dziecku dostęp do umywalki, przyda się także w tej sytuacji. Ponadto dzieci często bałaganią i brudzą, dlatego warto zadbać o stały porządek i czystość łazienki.

Dodatkowe miejsce do przechowywania

Najskuteczniejszym sposobem na przekonanie dzieci do kąpieli jest wyposażenie się w dużą liczbę zabawek do wanny. Jednak nawet jeżeli do perfekcji opanujesz już przygotowywanie dzieci do snu, posprzątanie łazienki po takiej kąpieli może nadal być koszmarem. Doskonałym rozwiązaniem jest zorganizowanie specjalnej przestrzeni do przechowywania zabawek w łazience. Wyposaż się w estetyczny kosz, który pasuje do ogólnego stylu pomieszczenia, lub przeznacz na potrzeby dziecka jedną szufladę w szafce łazienkowej. Poproś dzieci, aby zawsze po kąpieli zebrały zabawki i odkładały je w wyznaczone miejsce − to także świetny sposób, aby rozwinąć u nich poczucie odpowiedzialności. Dzięki nauczą się, że zawsze trzeba sprzątać po sobie.

Farba i akcesoria

Podczas projektowania łazienki dla dzieci trzeba zwrócić jeszcze większą uwagę na kolor ścian oraz akcesoria, które znajdą się w pomieszczeniu. Zamiast neutralnych odcieni warto wybrać intensywne, żywe barwy. Dzięki temu czas kąpieli będzie kojarzyć się dziecku z zabawą. Dobrze jest także wyposażyć łazienkę w ciekawe akcesoria, takie jak zasłonka pod prysznic z Batmanem lub ręczniki z Minionkami. Wyobraźni wymagać będzie jednak dobór nie tylko kolorów i akcesoriów, lecz także urządzeń sanitarnych i armatury, gdyż w większości przypadków są to rozwiązania na wiele lat. Przemalowanie ścian co jakiś czas nie jest znaczącym wydatkiem, jednak montaż nowych instalacji może kosztować sporo. Dlatego warto zainwestować w urządzenia dobrej jakości, które wytrzymają dłużej i będą służyć dziecku nawet wtedy, gdy już podrośnie.

Nisko zawieszone haczyki

Największym wyzwaniem dla dzieci dzielących łazienkę z dorosłymi jest to, że wszystko jest dla nich zbyt duże lub położone zbyt wysoko. Kosztowne instalacje montowane specjalnie z myślą o dzieciach, takie jak miniaturowe umywalki lub toalety, nie są jednak najpraktyczniejszym rozwiązaniem. Zamiast tego wykorzystaj inne pomysły, dzięki którym łazienka będzie bardziej przyjazna dla najmłodszych. Warto na przykład zamocować na niższym poziomie wieszaki lub haczyki, aby dziecko mogło wieszać na nich ubrania i ręczniki. Zagospodaruj w tym celu nieużywaną przestrzeń łazienki, na przykład pod umywalką lub na drzwiach. W tym samym miejscu możesz urządzić kącik dla malucha i przechowywać w nim zabawki oraz inne dziecięce przedmioty.

Coś dla urozmaicenia

Być może nie masz ochoty całkowicie zamieniać „dorosłej” łazienki w plac zabaw dla dzieci, jednak mimo tego chcesz, aby przestrzeń była przyjazna dla najmłodszych. Dobrym pomysłem będą kolorowe dekoracje z napisami, na przykład: „umyj zęby!”, „umyj ręce!” lub po prostu „dzień dobry!”. Nie tylko urozmaicą one wnętrze, lecz także będą przypominać dziecku o dobrych nawykach.

Środki bezpieczeństwa

Poza przyjaznym dla dziecka wyposażeniem łazienki musisz także zastosować wszystkie potrzebne środki bezpieczeństwa, aby pomieszczenie nie stanowiło zagrożenia dla najmłodszych. Oto kilka kwestii, o których należy pamiętać:

  • Wyłączaj z prądu urządzenia, takie jak lokówki, i przechowuj niebezpieczne przedmioty (na przykład golarki) poza zasięgiem dzieci
  • Kontroluj temperaturę wody, a najlepiej zamontuj w łazience urządzenia chroniące przed poparzeniem
  • Zabezpiecz drzwi do szafek, aby dzieci nie miały dostępu do leków i kosmetyków
  • Przyklej naklejki antypoślizgowe na powierzchnię wanny, aby dzieci nie poślizgnęły się podczas kąpieli
  • Unikaj dekoracji wykonanych ze szkła lub innych delikatnych materiałów
  • Nie pozostawiaj dzieci w wannie bez opieki, zwłaszcza z odkręconą wodą

Dzieci uwielbiają bałaganić i rozrabiać podczas kąpieli. Aby ten czas był dla nich przyjemny, skorzystaj z powyższych wskazówek i zmień łazienkę w ulubione miejsce dziecięcych zabaw.

Dowiedz się więcej

  • Podaruj swojej łazience metamorfozę, na którą zasługuje

  • Nie trać czasu − wykorzystaj nasze wskazówki, aby Twoja łazienka lśniła czystością!

  • Zachowaj świeżość na dłużej. Zamocuj w toalecie kostkę do WC i nie przejmuj się sprzątaniem