Skip to Content

Jak utrzymać czystość w łazience na dłużej?

Nikt nie ma ochoty oglądać zabałaganionego mieszkania po ciężkim dniu w pracy. O ile przyjemniej powraca się do domu, gdy czeka tam na Ciebie ład i porządek, a Ty możesz od razu zażyć odprężającej kąpieli przy świecach? Domowe porządki, a zwłaszcza sprzątanie łazienki, to czasochłonne zadanie, którego najchętniej unikamy. Brudna wanna i porozrzucane kosmetyki zdecydowanie nie stanowią zaś miłego dla oka widoku. Utrzymywanie czystości w łazience jest więc istotne nie tylko ze względów higienicznych, lecz także dla Twojego samopoczucia. Lśniąca i schludna łazienka to przecież marzenie każdego z nas!

Sprzątaj na bieżąco

Ważne jest, aby pozostawiać łazienkę w czystości po każdej wizycie − dzięki temu nie dojdzie do konieczności czasochłonnego, gruntownego sprzątania przed każdym przyjazdem gości. Zawsze warto także mieć w domu zapas papieru toaletowego i środków czystości. Najlepiej trzymać je w łazience, tak aby były łatwo dostępne. Obok drzwi powinien także znajdować się mop − dzięki temu przy wchodzeniu do łazienki nie trzeba będzie przeskakiwać przez kałuże wody.

Używaj zasłonek z tkaniny

Jeżeli obawiasz się bakterii lub − jak większość z nas − wolisz unikać zarazków, zadbaj o czystość wanny lub prysznica. Zasłonka prysznicowa to doskonałe miejsce do rozwoju błony biologicznej, dlatego najlepiej jest zdecydować się na taką wykonaną z tkaniny. Ich zaletą jest łatwość utrzymania w czystości oraz możliwość częstej wymiany. Wybierz zasłonki, które pasują do stylu łazienki i pierz je regularnie, aby zapobiec rozwojowi bakterii.

Zasłonka prysznicowa.

Opuszczaj klapę

Podczas spłukiwania toalety jej zawartość wydostaje się na zewnątrz, dlatego tak ważne jest opuszczanie klapy na deskę klozetową. Warto także czyścić muszlę toaletową przy użyciu wybielacza z zawartością chloru. Wystarczy wlać ćwierć szklanki do toalety i pozostawić płyn na chwilę przed spłukaniem. Aby toaleta była czysta i zawsze gotowa do użytku, procedurę tę należy wykonać co najmniej raz w tygodniu. Jeśli chcesz nieco zaszaleć, możesz nawet własnoręcznie wykonać musujące tabletki do mycia toalety. Do tego projektu potrzebować będziesz jedynie sody oczyszczonej, płynu do mycia naczyń oraz kwasu cytrynowego. Wiemy jednak, że nie każdy ma na to czas; na szczęście na rynku dostępnych jest wiele produktów do czyszczenia toalet. Żel do WC Bref 10xEffect Total Protection z łatwością czyści toaletę i pokrywa ją ochronną warstwą, która zapobiega przyleganiu zanieczyszczeń do powierzchni muszli.

Jak przechowywać rzeczy w łazience?

Kosmetyki oraz inne akcesoria do makijażu nie powinny być pozostawione w nieładzie na całej łazience, kiedy już skończysz ich używać. Zamiast tego możesz przechowywać je w dekoracyjnym szklanym słoiku. Zostawiając te przedmioty na powierzchni, tworzysz dodatkową pożywkę dla bakterii. Pamiętaj także, aby pozostawiać szczoteczkę do wyschnięcia na powietrzu po każdym użyciu, a także regularnie myć pojemnik, w którym ją przechowujesz. Odpowiednie przechowywanie jest istotne nie tylko ze względów higienicznych − dzięki temu unikniesz też bałaganu w okolicy umywalki.

Regularnie wycieraj podłogę

Zadbaj o utrzymanie podłogi w łazience w stałej czystości. Gdy podłoga jest brudna, Twoje stopy roznoszą zarazki z łazienki po całym domu. Dlatego warto zainwestować w dobrego i łatwego użyciu mopa. Najlepiej wybrać model z nakładkami nadającymi się do prania, które łatwiej utrzymać w czystości.

Co zrobić z brzydkim zapachem w wannie?

Czy zdarzyło Ci się wrócić do domu po ciężkim dniu pracy, marząc o relaksującej kąpieli, tylko po to, by zniechęcić się zapachem wydobywającym się z wanny? Jego przyczyną jest najprawdopodobniej błona biologiczna. Aby pozbyć się problemu, wsyp do odpływu pół szklanki sody oczyszczonej, a następnie wlej szklankę octu. Pozostaw mieszankę na jakiś czas, a następnie przemyj wannę z użyciem gorącej wody. Szybszym rozwiązaniem jest Bref Color Aktiv. Jego skład skutecznie zwalcza kamień, odświeża powierzchnie oraz gwarantuje higienę − nawet pomiędzy spłukaniami.

Ograniczaj nieład

Sprzątając w łazienkowych szafkach, warto kierować się określonym porządkiem. Dzięki temu wszystkie produkty będą łatwo dostępne, a łazienka stanie się bardziej zorganizowana i schludna. Wyrzucaj opakowania po produktach, chyba że są Ci one bardzo potrzebne, a na ścianie zamontuj wieszaki umożliwiające rozwieszenie ręczników. W większości przypadków dobrze zorganizowana łazienka to czysta łazienka!

Uporządkowana szuflada w łazience.

„Zestaw pierwszej pomocy” w łazience

Kiedy Twoja łazienka będzie już lśniła czystością, a wszystko będzie na swoim miejscu, przygotuj skrzynkę na wszystkie środki do czyszczenia, których używasz regularnie. Musi ona zawierać między innymi dezynfekujące chusteczki do czyszczenia lub inne gotowe do użytku produkty dostępne na rynku. Powinny one być stale dostępne pod ręką, aby możliwe było natychmiastowe usuwanie zacieków z wody lub rozprysków z pasty do zębów. W skrzynce możesz także przechowywać chusteczki do suszarek. Przydadzą się one do wycierania kurzu z drzwi, szafek lub nawet podłogi w łazience. Dzięki nim nie musisz za każdym razem wyjmować odkurzacza. Początek dnia w czystym otoczeniu jest ważniejszy, niż myślisz.

Schludna i uporządkowana przestrzeń może zdziałać cuda: poprawić Twój nastrój oraz pomóc Ci się odprężyć i pozbyć zmartwień dotyczących sprzątania łazienki i toalety. Skorzystaj więc z tych praktycznych porad i spraw, aby Twoja łazienka była czysta na dłużej!

Zobacz także…

  • Przeczytaj porady, dzięki którym Twoja łazienka będzie bezpieczna dla dzieci.

  • Czy Twoja łazienka jest nieduża? Sprawdź, co zrobić, aby sprawiała wrażenie większej!

  • Podaruj swojej łazience metamorfozę, na którą zasługuje