Skip to Content

Dlaczego spłuczka nie spłukuje?

Nie lubimy się tym chwalić, ale większość z nas spędza w łazience sporą ilość czasu – zazwyczaj w samotności, na mniej lub bardziej cichej kontemplacji. Być może warto więc zadbać o jakość tych chwil, przekształcając łazienkę w prawdziwą oazę spokoju… a toaletę – w porcelitowy tron. Przeczytaj siedem wskazówek, dzięki którym każda wizyta w toalecie będzie przyjemnością.

Piękno konstrukcji współczesnej toalety leży w jej prostocie. Nie jest to złożony mechanizm, dlatego jeżeli coś nie działa jak należy, często bez większego wysiłku możesz rozwiązać problem samodzielnie.

Jak działa spłuczka?

Współczesna toaleta posiada dwa niezwykle istotne elementy: spłuczkę oraz syfon (zwany także kolankiem). Syfon oddziela łazienkę od pozostałej części instalacji, zapobiegając przedostawaniu się zapachów lub gazów ze ścieków. Spłuczka to zbiornik zawierający duże ilości wody, które uwalniane są w szybkim tempie przez syfon. Siła grawitacyjna dużych ilości wody przepływających przez muszlę zbiera całą zawartość i przenosi ją przez syfon, a następnie do kanalizacji, pozostawiając w rurach świeżą wodę gotową na następnego użytkownika. Podstawą skutecznego systemu spłukującego jest szybki przepływ i duże ilości wody przedostające się do muszli klozetowej. Wszelkie czynniki ograniczające przepływ przekładają się na mniejszą skuteczność spłukiwania.

Spłukiwanie toalety.

Dlaczego moja toaleta się nie spłukuje? – zbyt słaby przepływ

Jeżeli Twoja spłuczka nie jest w stanie opróżnić zawartości muszli, najprawdopodobniej uwalniana jest zbyt mała ilość wody lub prędkość przepływu jest niewystarczająca. Tak czy tak − zacznij od sprawdzenia wnętrza spłuczki. Sprawdź poziom wody. Po ponownym napełnieniu powinien on znajdować się tuż pod rurą przelewową. Jeżeli poziom wydaje się zbyt niski, można łatwo go wyregulować. Przepływ wody do zbiornika kontrolowany jest przez zawór połączony z pływakiem. Istnieje możliwość wyregulowania poziomu, przy którym pływak zatrzymuje dopływ wody (zazwyczaj za pomocą śruby lub pokrętła na zaworze). Ustaw go tak, aby pływak wraz z ramieniem mógł wznieść się wyżej, zanim woda zostanie odcięta. Jeżeli metoda ta nie przyniesie efektów, być może pływak jest dziurawy lub zawór jest uszkodzony. W obu przypadkach konieczna będzie wymiana niesprawnej części − warto poprosić o pomoc fachowca.

Spłuczka.

Dlaczego moja toaleta się nie spłukuje? – bardzo słaby przepływ lub jego brak

Jeżeli toalety zupełnie nie da się spłukać, najprawdopodobniej uszkodzeniu uległ podstawowy mechanizm spłukujący w zbiorniku. Podczas spłukiwania uchwyt naciska ramię zakończone łańcuchem. Łańcuch połączony jest z zaworem spustowym w dolnej części zbiornika, który zostaje wówczas podniesiony, umożliwiając wypływ wody. Następnie zbiornik ponownie się napełnia, a ciężar doprowadzanej wody naciska na zawór, ponownie go zamykając. Jeżeli proces ten nie przebiega prawidłowo, najprawdopodobniej jeden z elementów mechanizmu jest uszkodzony lub źle wyregulowany. Problemem może być także poluzowany uchwyt, który nie zapewnia wystarczającego oporu. Choć jest to prosty element, czasami doprowadzenie go do funkcjonalności wymaga nieco sprytu.

Jeżeli przyczyną nie jest połączenie pomiędzy uchwytem a mechanizmem spłukującym, w następnej kolejności należy sprawdzić łańcuch. Być może jego ułożenie wymaga poprawy. Powinien on wisieć dość luźno, jednak nie zbyt luźno. W zależności od modelu toalety, także ten element powinien być stosunkowo łatwy do wyregulowania. Możliwe jest również, że wymiany wymaga sam zawór spustowy. Choć zdarza się to rzadko, może on ulec zużyciu lub pękać, tym samym nie zapewniając wystarczającego uszczelnienia i uniemożliwiając napełnienie po każdym spłukaniu.

Wnętrze spłuczki.

Dlaczego spłuczka cieknie po spłukaniu?

Cieknąca toaleta − choć nie wywołuje sytuacji kryzysowej − nadal stanowi problem i powoduje marnowanie wody. W zdecydowanej większości przypadków przyczyną tego problemu jest zbyt wysoki poziom wody w zbiorniku spłuczki, za sprawą którego woda nieustannie przedostaje się do rury przelewowej. Najczęściej jest to spowodowane wysokim ciśnieniem wody w instalacji wodociągowej budynku. Aby temu zaradzić, wystarczy jednak wyregulować położenie ramienia pływaka w zaworze w sposób opisany powyżej (w części dotyczącej zbyt słabego spłukiwania). W rzadszych przypadkach u podstaw problemu leżeć może nieszczelny zawór spustowy. W takiej sytuacji należy po prostu go wymienić. Zawory spustowe są niedrogie, a ich wymiana nie jest skomplikowanym zadaniem. Należy najpierw odciąć dopływ wody i całkowicie opróżnić zbiornik, a następnie usunąć stary, zużyty zawór i zastąpić go nowym. Jeżeli nie masz ochoty zajmować się tym samodzielnie, wezwanie fachowca nie będzie żadną ujmą na Twoim honorze.

Zbyt słabe lub silne spłukiwanie albo jego brak? Nie panikuj: rozwiązanie jest często bardzo proste.

Spłukiwanie toalety

Więcej porad na temat sprzątani

  • Spieszysz się? Nie czekaj! Już teraz dowiedz się, jak szybko wyczyścić toaletę

  • Zagraj w zielone i spraw, aby Twoja łazienka zapachniała wonią kwiatów

  • Podaruj swojej łazience metamorfozę, na którą zasługuje