Skip to Content

Zatkana toaleta: 5 sprawdzonych metod na czysty odpływ

Zatkana ubikacja to poważny i irytujący problem. Jak odblokować odpływ w bezpieczny sposób, bez brudzenia sobie rąk? I co zrobić, aby zapobiec powtórnemu wystąpieniu takiego niefortunnego zdarzenia? Oto nasze najlepsze wskazówki, które pomogą ponownie odblokować zapchaną toaletę.

Zatkana toaleta: Co robić?

Zanim zabierzesz się do pracy, upewnij się, że masz pod ręką następujące narzędzia:

  • Szczotka toaletowa
  • Tłok/Przepychacz (lub duża butelka PET)
  • Folia spożywcza
  • Spirala do czyszczenia rur

W zależności od tego, którą metodę wypróbujesz, możliwe, że nie będziesz potrzebować wszystkich wymienionych narzędzi. Jednak większość z nich na pewno znajdziesz w swoim domu.

Żółto-szara szczotka toaletowa w toalecie.

Zatkana ubikacja: szczotka toaletowa

Praktycznie w każdej łazience znajduje się szczotka toaletowa. Warto więc wykorzystać ją do odblokowania zatkanej toalety. Przed przystąpieniem do działania, usuń papier toaletowy i inne przedmioty unoszące się na powierzchni. W następnym kroku, przy pomocy szczotki wyławiaj przedmioty znajdujące się głębiej.

Po usunięciu wszystkich przedmiotów i papieru toaletowego umieść szczotkę pionowo w odpływie i wywieraj lekki nacisk. W przypadku lekkich zatorów takie działanie powinno wystarczyć do odetkania toalety.

Mężczyzna oczyszcza zatkaną toaletę przy pomocy przepychacza.

Przepychacz: czyszczenie pod ciśnieniem

Przepychacz (lub tłok) to klasyczne narzędzie, które jest niezwykle pomocne przy zatkanych toaletach, odpływach i rurach. W jaki sposób go użyć? Po prostu umieść przepychacz na odpływie i kilkakrotnie mocno naciśnij. Elastyczna gumowa misa uszczelnia odpływ, tworząc próżnię, która wypycha zator z rury. W ten sposób nawet poważne zatory można bardzo łatwo usunąć.

Jeśli nie masz pod ręką przepychacza, możesz użyć dużej butelki PET. Aby to zrobić, dokręć nakrętkę i odetnij dno butelki ostrym nożem. Następnie umieść butelkę otwartą stroną w dół w odpływie i energicznie pompuj.

Folia spożywcza na białym tle.

Zapchana toaleta: sposoby bez narzędzi

Jeśli Twoja toaleta jest zatkana, a nie masz pod ręką przepychacza ani butelki PET, folia spożywcza może być świetnym rozwiązaniem. Ta spektakularna sztuczka również wykorzystuje ciśnienie i jednocześnie zapewnia najmniejsze ryzyko pobrudzenia sobie rąk.

Kilkukrotnie owiń całą misę toaletową (przy otwartej klapie) folią spożywczą, tak aby była hermetycznie zamknięta. Zacznij spłukiwać wodę, a gdy folia podniesie się do góry, mocno dociskaj ją obiema rękoma. Ciśnienie sprawi, że odpływ się odetka.

Metalowe narzędzia służące do odtykania zatkanej toalety.

Spirala do czyszczenia rur

Jeśli zator pojawił się bardzo głęboko w rurze, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie spirali do czyszczenia rur. Wprowadź ją do rury, aż do momentu, gdy dotrzesz do zatoru. Następnie kontynuuj obracanie spirali z delikatnym naciskiem, aby poluzować zator i udrożnić odpływ.

Jak zapobiegać zapychaniu toalety

Zatkana toaleta to uciążliwy problem, dlatego najlepiej jest zapobiegać jego pojawieniu się. Podstawową zasadą, o której należy pamiętać, jest niewrzucanie do WC niczego innego niż papier toaletowy (nawet w jego przypadku należy robić to oszczędnie). Artykuły higieniczne, takie jak tampony, podpaski nigdy nie powinny być wrzucane do toalety. Wiele osób spłukuje w toalecie żwir dla kota oraz resztki jedzenia, co także może doprowadzić do zatoru.

Co zrobić po odetkaniu toalety?

Niezależnie od tego, którą metodę wypróbujesz, aby udrożnić toaletę, bardzo prawdopodobne jest, że w WC pozostanie wiele zabrudzeń. Najlepiej jest oczyścić je bezpośrednio po odetkaniu, za pomocą szczotki toaletowej i mocnego środka czyszczącego, takiego jak żel Bref Power Aktiv.

Aby utrzymać toaletę czystą i świeżą, umieść w niej zawieszkę do WC (na przykład Bref Perfume Switch o zapachu zielonego jabłka i lilii wodnej lub Bref Deluxe o zapachu delikatnej magnolii). Jeżeli chcesz natomiast stworzyć w swojej toalecie atmosferę i zapach SPA, postaw na zawieszki Bref Spa Moments. Kostki i zawieszki utrzymają Twoją toaletę w idealnym stanie! A gdy zatkana toaleta ponownie da o sobie znać, dzięki naszym poradom będziesz wiedział, jak skutecznie pozbyć się problemu!

Więcej porad na temat sprzątania

  • Spieszysz się? Nie czekaj! Już teraz dowiedz się, jak szybko wyczyścić toaletę

  • Zagraj w zielone i spraw, aby Twoja łazienka zapachniała wonią kwiatów

  • Przed Tobą poważne zadanie? Zajrzyj do naszego poradnika na temat czyszczenia silnie zabrudzonych toalet!